Dodaj publikację
Autor
Donata Stępień
Data publikacji
2012-10-15
Średnia ocena
5,00
Pobrań
271

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz spektaklu profilaktycznego pt. Tolerancja i akceptacja czyli życie obok AIDS, który jest próbą wypracowania racjonalnej postawy wobec AIDS i umiejętności opanowania własnego lęku przed ludźmi zakażonymi wirusem HIV i chorymi na AIDS. Dobrana muzyka świetnie podkreśla klimat spektaklu. Polecam.
 Pobierz (doc, 67,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ APELU PROFILAKTYCZNEGO
z okazji Szkolnego Dnia Walki z AIDS
pt. „Tolerancja i akceptacja czyli życie obok AIDS”

OBSADA:
• Narratorzy: I,II,III,IV
• Lekarz
• Matka
• Ojciec
• Chłopak chory na AIDS
• Dziewczyna chora na AIDS
• Dziewczyny: I,II,III,IV
• Postacie symbolizujące śmierć (6 osób)
• Przechodnie (6-8osób)
• Piosenkarka
• Gitarzystka
• Recytator

WSTĘP – piosenka „Pomóż mi” – Zbigniew Hołdys i Dzieci Ulicy

Narrator I:
Witamy na apelu z okazji „SZKOLNEGO DNIA WALKI Z AIDS”
AIDS jest epidemią XXI wieku i ogromnym problemem całego świata. Wielu z Was nie styka się z tą chorobą na co dzień, jednak dotyczy ona wszystkich ludzi niezależnie od płci, wieku, koloru skóry czy też miejsca zamieszkania. Każdy człowiek jest potencjalną ofiarą wirusa HIV wywołującego AIDS.

Narrator II:
Pierwsze przypadki AIDS rozpoznano ponad 26 lat temu, obecnie na świecie żyje ponad 33 miliony osób zarażonych wirusem HIV – jak wynika z ostatniego raportu ONZ na temat epidemii HIV i AIDS i ta liczba nadal rośnie.

Narrator I:
Szacuje się, że od czasu odkrycia wirusa, na AIDS zmarło ponad 25 mln ludzi. Pomimo rozwoju medycyny oraz wzrostu świadomości społeczeństwa nadal z powodu AIDS rocznie umiera ok. 2 mln osób, a liczba nowo zarażonych wirusem HIV, w samym tylko roku 2007 wynosiła 2,7 mln. Około połowę wszystkich nosicieli wirusa HIV stanowią kobiety, a osoby młode, w wieku 15 – 24 lat – aż 45%. Liczba dzieci z HIV jest szacowana na 2 mln.

Narrator II:
Najbardziej dotknięte epidemią są słabo rozwinięte kraje Afryki subsaharyjskiej, gdzie żyje aż 67% wszystkich osób z HIV. Nowe zakażenia tym wirusem stanowią aż 35% wszystkich nowych przypadków na świecie, a liczba zgonów z powodu infekcji – aż 38% wszystkich zgonów. W krajach najciężej dotkniętych epidemią HIV skrócił średnią długość życia o ponad 20 lat, spowolnił rozwój gospodarczy i pogłębił ubóstwo.
Narrator I:
W Polsce pierwszy przypadek zakażenia wirusem HIV został wykryty w 1985r., natomiast zachorowanie na AIDS zdiagnozowano w roku 1986. Od tego czasu do sierpnia 2008 roku stwierdzono 11803 zakażenia, z czego 46% osób zakaziło się wirusem w związku z używaniem narkotyków. Odnotowano także 2117 zachorowań na AIDS, a 936 chorych zmarło. Szacuje się, że blisko 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu.

Narrator II:
Każdego roku wykrywa się w Polsce ponad 700 zakażeń, do których dochodzi coraz częściej na drodze ryzykownych kontaktów seksualnych.

Narrator I:
Do głównych problemów związanych z epidemią HIV / AIDS w Polsce należą:
Narrator II: - brak odniesienia ryzyka zakażenia HIV do własnej osoby ...