Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
dorotarurarz, 2012-10-28
Ciekawy i do zrobienia! Na pewno wykorzystam.
Scenariusz zajęć grupowych dla uczniów gimnazjum
Temat: Wzmacniam poczucie własnej wartości
CELE:
Poza zajęciach uczeń:
- potrafi myśleć o sobie pozytywnie
- zna swoje mocne strony
- ma poczucie własnej wartości
CZAS TRWANIA:45 minut
METODY: dyskusja, burza mózgów,
FORMY: praca indywidualna, grupowa,.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki, długopisy, arkusz papieru z narysowanym drzewem, flamastry, klej, załącznik nr 1 znaczenie kolorów
PRZEBIEG ZAJEĆ:
1.Powitanie, przypomnienie zasad pracy
o Każdy ma prawo do własnego sądu.
o Nikt nie krytykuje i nie wyśmiewa kolegów.
o Nikt nie przeszkadza osobie która się wypowiada.
o Staramy się aktywnie uczestniczyć w zajęciach.
o Jeśli nie chcemy zabierać głosu mówimy: „nie wypowiadam się”.
2.Przedstawienie uczestnikom tematu, celu zajęć.
3.Ćwiczenie pierwsze- „rozgrzewka”. Siadamy w kręgu .Jakim kolorem określisz swój aktualny nastrój? (odpowiadają wszyscy uczniowie). Nauczyciel podaje uczniom znaczenie kolorów (załącznik NR 1- znaczenie kolorów)
4.Ćwiczenie drugie- Na dziesięć dowolnie wybranych przez siebie liter alfabetu, napisz pozytywnie określający cię przymiotnik. (prezentują chętni uczniowie)
5.Ćwiczenie trzecie- „Dłoń”. Uczniowie podzieleni zostają na 4-5 osobowe zespoły( podział przez odliczenie do 5). Następnie każdy obrysowuje swoją dłoń, podpisuje kartkę i podają do osoby siedzącej „po sąsiedzku”. Wszyscy w grupie wpisują sobie nawzajem pozytywną cechę. Kartka wraca do właściciela. (prezentują chętni uczniowie)
6.Ćwiczenie czwarte- w kręgu. Na polecenie prowadzącego wstaje ten, kto… jest punktualny, lubi pomagać innym, ładnie rysuje, jest dobry w sporcie itd.
7.Ćwiczenie piąte- „Drzewo”. Na małej kartce każdy uczeń wpisuje jedną cechę,
z której jest dumny. Następnie podchodzi do arkusza z namalowanym drzewem
i przykleja karteczkę. (ćwiczenie wykonują wszyscy uczestnicy)
Ewaluacja – Uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Czego nauczyłem się w czasie zajęć?
2. Co mi się podobało?
3. Co mi się nie podobało?
4. Co było dla mnie najtrudniejsze?
Zakończenie zajęć.
Załącznik nr 1
BIEL
▪ Zwiększa przestrzeń.
▪ Kojarzy się z uroczystymi chwilami.
▪ Jest dowodem dbałości o wygląd.
▪ Sygnalizuje: „Nie dotykaj mnie”.
▪ Uwydatnia inne kolory.
Oznacza: sterylność, jasność, niewinność, uczciwość i czystość, prostotę, wyrafinowanie, efektywność, oziębłość, zahamowania, wrogość, elitarność, koncentrację na sobie, poszukiwanie energii do działania, myśli egzystencjalne i tęsknotę za miłością, smutek i izolację.
ŻÓŁTY
▪ Stymuluje.
▪ Niektóre odcienie poprawiają nastrój i zwiększają poczucie własnej wartości.
▪ To kolor pewności siebie i optymizmu.
▪ Nadmiar lub nieodpowiednia tonacja może wzmagać strach, budzić niepokój.
▪ Może też wskazywać na kłopoty z przewodem pokarmowym na tle nerwowym.
▪ Oznacza: optymizm, pewność siebie, siłę emocjonalną, życzliwość, twórczość, irracjonalność, strach, obawę emocjonalna, depresja, niepokój, skłonność do samobójstwa, potrzebę kontaktu z innymi i dążenie do rozładowania problemów psychicznych ...