Dodaj publikację
Autor
Grażyna Prussak
Data publikacji
2012-10-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
39

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt opracowałam na lekcję w klasie III SP w okresie Wielkiego Postu.
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT KATECHEZY
KL.III

mgr Grażyna Prussak

TEMAT: Pamiętamy o tych, których spotykają trudności.

CELE:
Uczeń wie, że w czasie modlitwy powszechnej pamiętamy o ludziach cierpiących, biednych, samotnych z całego świata.
Uczeń rozumie, kto jest osobą potrzebującą.
Uczeń wymienia sposoby pomocy ludziom potrzebującym.
Uczeń potrafi samodzielnie ułożyć wezwanie modlitewne za tych, którzy cierpią.
Uczeń wychowuje się do pomagania ludziom potrzebującym poprzez modlitwę i uczynki miłosierdzia.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tablica, podręcznik ucznia: ”Jezusowa wspólnota serc”, karty pracy do podręcznika (wyd. Księgarnia św. Wojciecha), schemat kołowy Mszy św., miesięcznik dla dzieci „Anioł Stróż” nr 3/2006, karty pracy: „Najważniejsze dobre uczynki”- (Rok Liturgiczny – materiały do kserowania wyd. Diecezji Sandomierskiej), skarbonka Caritas, płyta CD Arka Noego „Daj na zgodę” utwór 10 – „Moje serce śpi”, odtwarzacz CD.

METODY:
Metoda podająca, interpretacja tekstu biblijnego,pytanie do ucznia, opowiadanie, pogadanka, uroczyste czytanie Słowa Bożego, indywidualne wypełnianie kart pracy, śpiew piosenki.

PRZEBIEG KATECHEZY

|CZĘŚĆ LEKCJI |AKTYWNOŚĆ UCZNIA/AKTYWNOŚĆ NAUCZYCIELA |METODY |ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
|1. Modlitwa na rozpoczęcie|Uczniowie wspólnie z katechetką odmawiają modlitwę | | |
|katechezy. |”Duchu Święty…” | | |
| |„Któryś za nas cierpiał rany…” | | |
| | | | |
|2. Wstęp |Katechetka pyta uczniów, czego dowiedzieli się na |Pytanie do uczniów, |Podręcznik ucznia, schemat kołowy |
| |poprzednich katechezach, ( jaką część Mszy św. |pogadanka |Mszy św. |
| |aktualnie omawiamy? Jakie znamy grupy wezwań | | |
| |modlitwy powszechnej? | | |
| |Jakie wezwania już omówiliśmy?) | | |
| |Uczniowie przy odpowiadaniu na pytania mogą pomóc | | |
| |sobie podręcznikiem. U uczniowie ustawiają schemat | | |
| |kołowy Mszy św. na części: modlitwa powszechna | | |
| | | | |
| | | | |
| |Nauczyciel podaje, jaką częścią modlitwy wiernych | | |
| |zajmiemy się dzisiaj. | | |
| |Zapisanie tematu na tablicy. | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | |Tablica. |
|3. Rozwinięcie |Katechetka czyta uczniom opowiadanie z miesięcznika |Opowiadanie, |Miesięcznik „Anioł Stróż”. |
| |„Anioł Stróż” (treścią opowiadania jest historia |Pogadanka na temat | |
| |dziewczynki, półsieroty, której w trudnej sytuacji |tekstu. | |
| |przyszły z pomocą koleżanka i jej mama). | |Podręcznik ucznia. |
| | | | |
| |Nauczyciel prosi o otwarcie podręczników na |Metoda podająca. | |
| |omawianym temacie i podaje, że Pismo Święte wskazuje| | |
| |nam sposób pomocy innym ludziom. | | |
| | | | |
| |Chętny uczeń w postawie stojącej czyta teksty | | |
| |biblijne zawarte w podręczniku: Jk 5,16b: Kol | | |
| |4,2-3a. | | |
| |Uczniowie z pomocą nauczyciela interpretują tekst. |Uroczyste czytanie Słowa| |
| | |Bożego. | |
| | | | |
| | |Interpretacja tekstu. | |
| |Uczniowie wypełniają karty pracy – układają wezwanie| | |
| |modlitewne za tych, których spotykają trudności. | | |
| |Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. |Samodzielne wypełnianie | |
| | |kart pracy. | |
| |Nauczyciel podaje, że dzisiaj poznaliśmy jedną z | |Karty pracy. |
| |form pomocy potrzebującym, która nas nic nie | | |
| |kosztuje, każdy może i powinien modlić się za innych| | |
| |– inni modlą się również za nas. | | |
| | | | |
| |Wspólny śpiew piosenki „ Moje serce śpi” | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| |Nauczyciel pyta uczniów, co oprócz modlitwy możemy |Śpiew piosenki | |
| |zrobić dla innych ...