Dodaj publikację
Autor
Monika Szałajko
Data publikacji
2012-11-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
80

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Kolory jesieni - scenariusz zajęć.
 Pobierz (docx, 19,2 KB)

Podgląd treści

Temat: Kolory jesieni.

Cel lekcji: Poznasz charakterystyczne kolory jesieni.

Nacobezu:

- mówisz o swoich obserwacjach i doświadczeniach,

- redagujesz krótki opis,

- znasz barwy podstawowe i pochodne,

- wiesz jakie barwy pochodne powstają z barw podstawowych,

- znasz barwy ciepłe i zimne

- rozwiązujesz zadania matematyczne

Pomoce dydaktyczne:

Ilustracje z porami roku, kartki w kolorach: zielonym, żółtym, czerwonym, niebieskim, białym, bezbarwne kubeczki z wodą, kolorowe paski bibuły (niebieska, czerwona, żółta), łyżeczki, chmurki w kolorach podstawowych i pochodnych.

Przebieg:

Swobodne wypowiedzi dzieci o zmianach zachodzących w różnych porach roku.

Redagowanie krótkiej notatki o jesieni:

Jaka jest teraz pora roku?

Co robią zwierzęta i ptaki?

Jak wyglądają drzewa?

Jak wygląda całe otoczenie?

Nastała jesień. Niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zasypiają. Ptaki odleciały do ciepłych krajów. Liście na drzewach żółkną i czerwienią się. Dookoła jest kolorowo i pięknie.

Jakie mamy cztery pory roku? – zawieszenie nazw na tablicy

Jaki jeden kolor możemy dopasować do każdej pory roku: wiosna – zielony, lato – żółty, jesień- czerwony, zima – niebieski lub biały.

Czy wiecie, jakie 3 kolory są kolorami podstawowymi?(żółty, niebieski, czerwony)

Co to są kolory pochodne? Jak powstają? – wypowiedzi dzieci

Doświadczenie – na każdej ławce są 3 kubki z wodą i kolorowe bibuły. Uważnie słuchajcie co należy zrobić. Do pierwszego kubka włóżcie kawałek żółtej bibuły, do drugiego – czerwonej, do 3 niebieskiej. Zamieszajcie łyżeczką. Wyjmijcie bibułki

Powstały nam 3 barwy. Jakie?

Uważnie słuchajcie. Do kubka z czerwoną wodą włóżcie mały kawałek niebieskiej bibuły. Jaki kolor nam powstał? Do niebieskiego +żółtą bibułę, do żółtego +czerwoną. Jakie kolory otrzymaliśmy?

Jaki kolor powstanie z połączenia barwy żółtej i niebieskiej? Żółtej i czerwonej, niebieskiej i czerwonej? Jak nazywamy barwy powstałe z połączenia barw podstawowych?

Kolory dzielimy na podstawowe i pochodne, ale również na ciepłe i zimne.

Barwy ciepłe nas pobudzają do działania, a zimne nas koja, uspokajają.

Jak byście podzielili nasze barwy, które uznacie za ciepłe a które za zimne – przy tablicy pokazuję kolor, a uczniowie mówią czy jest to barwa ciepła, czy zimna.

Rozwiążemy teraz zadania matematyczne za pomocą kolorów. Zawieszam na tablicy kształty chmurek (niebieska + czerwona = , żółta +czerwona= , niebieska +żółta= ). Dzieci udzielają odpowiedzi podnosząc do góry kolorowy pasek w odpowiednim kolorze.

Podsumowanie lekcji .

Cel lekcji: Poznasz charakterystyczne kolory jesieni

Nacobezu:

- mówisz o swoich obserwacjachi doświadczeniach,

- redagujesz krótki opis,

- badasz zjawiska nakładania się kolorów,

- znasz barwy podstawowe i pochodne,

- wiesz jakie barwy pochodne powstają z barw podstawowych,

- znasz barwy ciepłe i zimne

- rozwiązujesz zadania matematyczne

Cel lekcji: Poznasz charakterystyczne kolory jesieni

Nacobezu:

- mówisz o swoich obserwacjachi doświadczeniach ...