Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie 4th
Temat lekcji : Sposoby przestawiania katastrofizmu międzywojennego na podstawie
utworu Czesława Miłosza ,,Roki”.
Data prowadzenia lekcji:
Nauczyciel: mgr Agnieszka Jarocka
Cele lekcji:
➢ poziom podstawowy
-uczeń wymienia poznane we wcześniejszych epokach utwory, w których występuje motyw
katastrofizmu;
-umiejscawia utwór Czesława Miłosza ,,Roki” wśród innych podejmujących tematykę
katastroficzną;
-formułuje hipotezę interpretacyjną wiersza;
-wymienia źródła nastrojów katastroficznych;
-określa funkcję językową tekstu;
-zna i stosuje pojęcie ,,katastrofizm”;
-rozpoznaje zastosowane w wierszu środki stylistyczne;
➢ poziom ponadpodstawowy
-interpretuje wiersz Czesława Miłosza ,,Roki”;
- wymienia źródła nastrojów katastroficznych, odwołując się do tez Splengera
Standardy wymagań:
I.10: Zdający wie, zna i rozumie jakie są podstawowe funkcje tekstów językowych-ćw.10;
I.28: Zdający wie, zna i rozumie podstawowe konteksty interpretacyjne poznanych utworów,
rozumie rolę kontekstu w odczytaniu utworu-rekapitulacja wtórna lekcji;
II.26: Zdający potrafi rozpoznać nadawcę i odbiorcę oraz bohatera i sposoby jego kreowania
w utworze-ćw.2,3,4,5,6;
II.29: Zdający potrafi wykorzystać w odczytaniu sensu utworu miejsca znaczące (tytuł)- ćw.1
II.30: Zdający potrafi rozpoznać w tekście środki artystycznego wyrazu-ćw.11.
Metody pracy:
-elementy wykładu
-rozmowa nauczająca
-praca z tekstem
-burza mózgów
-praca w grupach
Formy pracy:
-zbiorowa
-grupowa
Pomoce dydaktyczne:
-karta pracy ucznia
| | | |Przewi-dywany |
|Faza lekcji |Przebieg lekcji |Metoda |czas |
| | | |3 |
|1.Część |Sprawdzenie obecności | | |
|organizacyjna | | | |
| | | | |
|2.Rekapitulacja |W ramach powtórzenia i utrwalenia wiadomości nauczyciel wybiera |Rozmowa |6 |
|wtórna |ucznia do odpowiedzi, którego zadaniem jest przypomnienie wiadomości |nauczająca | |
| |z poprzedniej lekcji poprzez odpowiedzi na następujące pytania: | | |
| | | | |
| |1.Wyjaśnij pojęcie ,,katastrofizm”(P) | | |
| |2.Wymień źródła nastrojów katastroficznych (P) | | |
| |3.Wymień poznane utwory, w których wystąpił motyw katastrofizmu. (P) | | |
| |4. Skomentuj poglądy Oswalda Splengera dotyczące dwudziestowiecznej | | |
| |cywilizacji. Dlaczego, według ciebie, nazwał ją faustyczną? (PP) | | |
| | | | |
| |Po wystawieniu oceny z odpowiedzi ustnej nauczyciel, w razie | | |
| |potrzeby, uzupełnia wypowiedź ucznia o źródła nastrojów | | |
| |katastroficznych, których nie wymienił. | | |
| | | | |
|3.Realizacja |Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy: |Rozmowa nauczająca |2 |
|tematu |Sposoby przestawiania katastrofizmu międzywojennego na podstawie | | |
| |utworu Czesława Miłosza ,,Roki”. | | |
| | | | |
| |Nauczyciel przedstawia uczniom cele lekcji z uwzględnieniem wymagań | | |
| |podstawowych i ponadpodstawowych. | | |
| | | | |
| |Odczytanie wiersza Cz. Miłosz ,,Roki” | | |
| |(załącznik nr 1) |Praca z podręcznikiem | |
| | | | |
| |Uczniowie określają nastrój wiersza, poszukują nadrzędnego sensu | |2 |
| |utworu i formułują wstępną hipotezę interpretacyjną. |Burza mózgów | |
| | | | |
| |Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy (załącznik nr 2), dzięki | |2 |
| |którym dokonają analizy i interpretacji wiersza. | | |
| | | | |
| |Poszczególne polecenia na karcie pracy uczniów służą również zbadaniu| | |
| |stopnia opanowania standardów. | | |
| | | | |
| |Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela (zbiorowa forma pracy) wykonują | | |
| |polecenia nr 1,2,3,4 z karty pracy ...