Dodaj publikację
Autor
Magdalena Słowik
Data publikacji
2012-12-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
187

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych wraz z przykładowym tekstem do zabaw ruchowych z elementami kinezjologii oraz bajką relaksacyjną.   Autor: Magdalena Słowik.   Publikacja i prezentacja do pobrania rowniez z autorskiej strony www.swietlica.join.pl/publikacje.html
 Pobierz (doc, 40,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć świetlicowych - relaksacyjnych

Temat: „Choinka” – malowana palcami

Cele:

Cele ogólne:
rozwijanie oraz kształtowanie twórczej aktywności dzieci i zdolności wizualizacji
stworzenie świątecznej atmosfery sprzyjającej zabawie.

Cele operacyjne:
Uczeń
poznaje tradycje świąteczne oraz symbolikę ozdób bożonarodzeniowych
poznaje pochodzenie oraz znaczenie choinki
aktywnie uczestniczy w zabawach kinezjologicznych
zgodnie współpracuje w grupie,
uczy wypowiadać się w grupie na określony temat
rozwija i kształtuje zdolności manualne
odpręża się, relaksuje i wycisza
koncentruje
pobudza wyobraźnię
usprawnia ogólną koordynację wzroku, słuchu, ruchu
integruje umysł i ciało
uczy się wchodzić w role
kształtuje zdolności wizualizacji

Metody pracy:
pogadanka, metoda wpływy sytuacyjnego, zadaniowa, pokazowa, wizualizacja, ruchowa, twórcza, odtwórcza.

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

Materiały:
Płyta CD z prezentacją (załącznik nr 1 – prezentacja ze strony www.swietlica.join.pl/publikacje.html), płyta CD z muzyką relaksacyjną oraz kolędami, magnetofon/komputer, tekst bajki relaksacyjnej (załącznik nr 4) kubeczki z wodą, arkusze papieru, kredki pastelowe
- farby, miski, papierowe ręczniki, pojemniczki na farbę, fartuszki – jeśli technika malowania palcami

Przebieg zajęć:

Powitanie dzieci i przedstawienie tematu zajęć

Choinki –

Uczniowie na prośbę wychowawcy sami wskazują symbole, które kojarzą im się ze Świętami Bożego Narodzenia: np. Święty Mikołaj, choinki, ozdoby, stół wigilijny, prezenty, zima.

Choinki w tradycji: Rozpoznawanie obrazków i podawanie informacji (załącznik nr 1 - prezentacja ze strony www.swietlica.join.pl/publikacje.html)
Nauczyciel przedstawia dzieciom informacje dotyczące symboliki i pochodzenia bożonarodzeniowej choinki. Często zadaje pytania dotyczące prezentowanych ozdób. Na koniec pokazu nauczyciel pyta dzieci:
kto w ich domach kupuje choinkę?
jaką?
kto ją ubiera?
jakimi ozdobami przyozdabia?

Choinka na zawołanie[1].
Nauczyciel wybiera jedną osobę. Staje się ona choinką i siada na przeciw pozostałych uczestników zabawy, którzy otrzymują nazwy ozdób choinkowych (gwiazda, lampka, łańcuch, piernik, cukierek, bałwanek, itp.). Choinka „wywołuje” daną ozdobę, a ta powinna podbiec do przywołującej ją choinki. Jeśli tego nie zrobi – lub zareaguje na nazwę, która do niej nie należy – oddaje fanta. Na koniec zabawy fanty można wykupić np. śpiewając kolędy, mówiąc wierszyk, rymowankę, świąteczne przysłowie.
Innym wariantem tej zabawy może być stół wigilijny, który „przywołuje” do siebie rozmaite potrawy wigilijne.

4. Zabawy ruchowe z elementami kinezjologii[2] - patrz załącznik nr 2 (do muzyki relaksacyjnej – np. dołączonej do ostatniego slajdu z prezentacji Choinka – w załączniku nr 1). Nauczyciel zaprasza do wspólnej zabawy:
zimowy spacer
zabawa z kulkami śniegu
rosnąca choinka
mały zajączek
ćwiczenia oddechowe – przygotowanie do medytacji
od stóp do głów
inne oddychanie

5. Fantazja sterowana – „Choinka” – bajka relaksacyjna (załącznik nr 4)

6. Drzewka piją wodę – po zajęciach z kinezjologii dzieci ...