Dodaj publikację
Autor
Wioletta Kilka-Bachowska
Data publikacji
2013-01-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to scenariusz przeznaczony na lekcję wychowawczą w szkole gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej. Ma on na celu przybliżenie uczniom czym jest stres, uświadomienie , że stres może mieć aspekt pozytywny jak i negatywny, a przede wszystkim poznanie sposobów zapobiegania nadmiernemu stresowi i radzenia sobie z jego skutkami.
 Pobierz (doc, 26,0 KB)

Podgląd treści

STRES DOBRY CZY ZŁY?

CELE:
- zrozumienie przez uczniów, czym jest stres.
- uświadomienie, że stres może być siłą pozytywną (czynnik mobilizujący) lub negatywną.
- poznanie różnych sposobów zapobiegania nadmiernemu stresowi i radzenia sobie z jego skutkami.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: duży arkusz papieru, karteczki okrągłe, kwadratowe i prostokątne, mazaki, płyta CD z muzyką relaksacyjną.

METODY: mini – wykład, burza mózgów, dyskusja, praca w grupach
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Nauczyciel proponuje "burzę mózgów" nt.: "Co to jest stres?". Uczniowie po kolei podają swoje skojarzenia ze słowem stres. Jedna osoba zapisuje je na dużym arkuszu papieru lub tablicy.
2. Nauczyciel prosi uczniów, aby na samoprzylepnych kartkach wypisali przyczyny swojego stresu, a następnie przykleili je do tablicy. Nauczyciel odczytuje propozycje uczniów
3. Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili najczęstsze uczucia towarzyszące sytuacji stresowej i zapisali je na plakacie, na którym reakcje na stres zostały pogrupowane na 3 kategorie: fizyczne, fizjologiczne i psychiczne.
FIZYCZNE OBJAWY STRESU: ból pleców, sztywność karku, ból brzucha, głowy, mdłości, zgarbiona postawa, postawa zamknięta, brak pewności siebie, agresywność, jąkanie
FIZJOLOGICZNE OBJAWY STRESU: wzrost tętna, wzrost ciśnienia, uczucie zimna i gorąca, plamy na twarzy i szyi, zimne stopy i dłonie, oddech nieregularny, płytki, suchość w ustach, wydzielanie ACTH, nadmierne pocenie się, nacisk na pęcherz moczowy
PSYCHICZNE OBJAWY STRESU: trudności z koncentracją, ból głowy, zapominanie, zagubienie, niecierpliwość, drażliwość, agresja,
Nauczyciel informuje uczniów, że istnieją dwa rodzaje stresu: pozytywny i negatywny. Pierwszy rodzaj pomaga rozwiązać trudną sytuację, poprawia efektywność działania oraz utrzymuje organizm w stanie równowagi i gotowości, dzięki niemu człowiek uczy się radzić w trudnych sytuacjach, stale się rozwija i wzmacnia swoją samoocenę. Z kolei drugi powstaje wskutek negatywnych emocji i kojarzy się z zagrożeniem i powinniśmy go unikać.
Sposoby unikania nadmiernego stresu:
- dojrzała postawa wobec życia,
- realistyczne wymagania / znajomość własnych możliwości,
- planowanie nauki,
- zdrowy styl życia

Nauczyciel prosi uczniów, aby zaproponowali, w jaki sposób można poradzić sobie ze stresem.
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można radzić sobie ze stresem np.: dbanie o ciało (prawidłowe odżywianie się, ruch, wyważanie pracy i wypoczynku, unikanie środków niszczących organizm takich jak narkotyki, alkohol i nikotyna), dbanie o ducha (zdobywanie wiedzy o sobie i świecie, zyskiwanie nowych umiejętności, zdobywanie przyjaciół, utwierdzanie się w swojej wartości.

Nauczyciel przedstawia uczniom cztery podstawowe strategie pozwalające opanować stres:
a) poprawiaj ogólny stan zdrowia organizmu poprzez odpowiednie odżywianie, odpoczynek, sport i inne zdrowe przyzwyczajenia,
b) zmień sytuację - tzn. źródła stresu,
c) zmień sposób myślenia - tzn. sposób postrzegania i oceny czynników stresotwórczych,
d) zmień swoje ciało - naucz się ...