Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć warsztatowych
przeprowadzonych przez Angelikę Rutkowską
w klasie II i III 20.11.2012r.
Temat : Światowy Dzień Deklaracji Praw Dziecka.
Cele ogólne :
- nabywanie wiadomości o prawach dziecka
- kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i emocji
- tworzenie atmosfery przyjaźni i życzliwości
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
Cele szczegółowe :
Dziecko:
- zna własne prawa
- dostrzega potrzebę tworzenia praw i norm
- potrafi formułować podstawowe powinności moralne
- potrafi wyrażać emocje i uczucia
- dostrzega potrzeby innych
- myśli działa empatycznie
- tworzy atmosferę radości , przyjaźni i zaufania
- aktywnie współpracuje z grupą .
Metody :
- podające : słuchanie opowiadania , słuchanie wiersza , instrukcje
- poszukujące : formułowanie kodeksu ,
- ekspresyjne : rysowanie praw , zabawy integracyjna , ruchowa
- praktycznego działania : rysowanie kredkami
Formy :
- indywidualna zróżnicowana
-zbiorowa: jednolita
Pomoce :
kredki – pastele , kartony , lina , magnetofon , płyta CD Tańce , pląsy i zabawy dla dzieci... ,
wiersz „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego , ilustracje przedstawiające bawiące się dzieci, zawieszki, tekturki, klej, karty pracy, nożyczki.
Przebieg zajęć:
|L.p. |Przebieg |Środki |
|1. |Przywitanie z dziećmi. Zabawa integracyjna „Wszyscy są”. | |
| |Czynności organizacyjne. | |
|2. |Zabawa integracyjna : Ramię przy ramieniu – wprowadzenie w dobry nastrój . | |
| |-Dzieci stają w kole blisko siebie , ilustrując ruchem treść wyliczanki | |
| |Stoimy ramię przy ramieniu | |
| |Możemy być wielcy w oka mgnieniu | |
| |Możemy być całkiem mali | |
| |Lecz nigdy nie będziemy sami ! | |
| |Dzieci witają się wzajemnie przez podanie ręki . | |
|3. | Zabawa ruchowa : Podróż . |Magnetofon, płyta, |
| |Przy piosence Majki Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są , nauczycielka rozciągając długą linę (bardzo |ilustracje, magnesy |
| |długa skakanka ) zabiera dzieci „w podróż” . Umownym znakiem, umożliwiającym włączenie się do zabawy jest| |
| |dotkniecie dziecka . Dzieci w rzędzie , trzymając linę wędrują po sali . | |
| |Zatrzymują się przy tablicy na której przypięte są ilustracje przedstawiające dzieci z różnych stron | |
| |świata . Nauczycielka opowiada historię : | |
| |Jest to śmieszna kraina ,w której kiedyś było bardzo wesoło , wszyscy zgodnie bawili się, każdy mógł | |
| |włączyć się do zabawy . Do niedawna można było się tu bezpiecznie bawić , aż któregoś dnia na Wyspę | |
| |przypłynął chłopiec o imieniu Alex . Postanowił , że dzieci , które nie są podobnego niego – mają inny | |
| |kolor skóry , inny kolor włosów ,nie mogą bawić się z innymi. Alex to bardzo duży i silny chłopiec, | |
| |często krzyczy na inne dzieci które się go boją i słuchają. Na placu zabaw co dzień jest mniej dzieci , | |
| |bo Alex nie pozwala im się bawić . | |
| |Co można zrobić, żeby pomóc tym dzieciom ? | |
| |Dzieci proponują różne rozwiązania . | |
| |-Jak czuły się dzieci , kiedy Alex nie pozwalał im się bawić? | |
| |Dzieci przedstawiają stany uczuciowe różnymi formami ekspresji ( werbalnie , za pomoca mimiki , rysunku )| |
| |. | |
|4. |Ustalenie norm postępowania (redagowanie Kodeksu Wyspy) – burza mózgów | |
| |Nauczycielka zapisuje ...