Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz z edukacji matematycznej
Scenariusz został opracowany na podstawie zabaw matematycznych według Edyty Gruszczyk Kolczyńskiej, zabaw zamieszczonych w Książce Nauczyciela „Nowe Już w szkole” oraz doświadczeń własnych nauczyciela..
Temat: Zabawy matematyczne-dodawanie i odejmowanie w zakresie 10
Prowadząca: Dorota Grundkowska
Klasa: I
Cele:
Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania od manipulowania przedmiotami, przez rachowanie na palcach i innych zbiorach zastępczych
Liczenie w możliwie szerokim zakresie
Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych
Kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci i zdolności do wysiłku intelektualnego
Aktywne uczestniczenie w zajęciach
Cel lekcji w języku ucznia:
Na dzisiejszych lekcjach będziesz doskonalił umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 10.
Nacobezu:
- liczysz na miarę swoich możliwości,
- doliczasz i odliczasz,
- dodajesz i odejmujesz różnymi sposobami - od liczenia na palcach, na innych zbiorach zastępczych do liczenia w pamięci,
- układasz działania matematyczne, piszesz liczby i znaki matematyczne,
- podejmujesz działania mimo przeżywanych napięć emocjonalnych,
- współdziałasz z nauczycielką i dziećmi.
Przebieg:
1. Zadanie na dobry początek
Uporządkuj liczby od 1 do 10
Dzieci o trzymują wypisane na kartce liczby, które musza uporządkować według kolejności.
2 4 5 7 8 1 3 6 9 10
2.Układanie i odczytywanie hasła - nauczycielka, która ma kartonik z cyfrą 1 mówi: mam liczbę 1, jestem pierwsza, mam literę m. Dzieci postępują według wzoru. Każdy odczytany poprawnie kartonik umieszczany jest na tablicy. Litery utworzą hasło.M -1, a -2, t-3, e-4, m-5, a-6, t-7, y-8, k-9, a-10, j-11, e-12, s-13, t-14, c-15, i-16, e-17, k-18, a-19, w-20, a-21
3.Dodawanie i odejmowanie z wykorzystaniem klamerek. Dzieci przypinają klamerki do kartonowych pasków.Nauczyciel mówi:
Teraz będziemy liczyć na klamerkach. Rachujemy ,każdy liczy samodzielnie.- przypnij sześć klamerek i jeszcze cztery klamerki… Pokaż… Policz… Ile masz razem?- masz dziesięć przypiętych klamerek, zdejmij dwie… Ile pozostało?- do paska przypiąłeś dziesięć klamerek, ma ci zostać pięć… Ile trzeba zdjąć?
Po każdym wykonanym zadaniu zapisujemy działanie na tablicy.
Można do przypinania klamerek wykorzystać duże kartonowe kwadraty lub trójkąty. Uczniowie przypinają po jednej , po dwie , po trzy klamerki do każdego boku. Różnorodność zadań zależy od pomysłowości nauczyciela i uczniów.
4.Zabawa „Maszyna matematyczna". Do skonstruowania takiej maszyny potrzebny będzie odkurzacz, mały stolik, narzuta do przykrycia. Odkurzacz stawiam pod ławką, wszystko przykrywam narzutą. Kiedy maszyna dokonuje zmian nauczyciel włącza odkurzacz. Nauczyciel pokazuje dzieciom np. 5 klocków, wkłada je do maszyny, włącza i wyjmuje 7 klocków. Pyta dzieci co się zmieniło? Zadanie dziecka polega na ustalaniu zmian jakie zachodzą w maszynie i nazwaniu ich (przybyło, ubyło, maszyna dodała…). Zabawę powtarzamy kilkakrotnie dodając ...