Dodaj publikację
Autor
Beatrycze Komuda
Data publikacji
2013-01-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 4-5-letnich.
 Pobierz (docx, 14,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 4,-5-LATKÓW

DATA: 09.11. 2012

PRZYGOTOWAŁA: Beatrycze Komuda

GRUPA: 4,5-latki

TEMAT: Spotkanie z chomikiem

CELE OGÓLNE:

- przeliczanie przedmiotów na konkretach

- określanie miejsca położenia przedmiotu w przestrzeni

CELE OPERACYJNE:

Dziecko 4-letnie:

- potrafi przeliczyć podane elementy w zakresie pięciu

- potrafi dopasować zwierzę domowe do jego przysmaku

- potrafi w miarę prawidłowo położyć maskotkę w określonym punkcie przestrzeni, podanym przez nauczyciela

Dziecko 5-letnie:

- potraf przeliczy podane elementy w zakresie dziesięciu

- potrafi dodawać i odejmować konkretne przedmioty w zakresie dziesięciu

- potrafi dopasować zwierzę domowe do jego przysmaku

- potraf porównać liczbę elementów, stosując określenia: mniej, więcej

- potrafi położyć maskotkę w określonym punkcie przestrzeni, podanym przez nauczyciela

METODY:

- praktyczne – zabawy, ćwiczenie, praca plastyczna

- podająca – wiersz, rozmowa

- eksponująca – szablony zwierząt domowych i ich przysmaków, karty pracy

FORMY PRACY:

- zbiorowa – jednolita

- indywidualna - jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

wiersz D. Wawiłow „Marzenie”, szablony zwierząt domowych i ich przysmaków, maskotka dla każdego dziecka, karta pracy dla każdego dziecka, szablon myszy lub kotka dla każdego dziecka, rożne materiały plastyczne

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.

Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Chomiki na spacerze”

Wysłuchanie wiersza D. Wawiłow „Marzenie”; rozmowa na temat treści wiersza oraz zwierzęcia, jakim jest chomik

Zabawa dydaktyczna „Przysmaki zwierząt” – przeliczanie zwierząt domowych przedstawionych na szablonach; dopasowywanie przysmaków do konkretnych zwierząt; dodawanie i odejmować zwierząt i przysmaków, określanie czego jest więcej: przysmaków czy zwierząt

Zabawa dydaktyczna „Gdzie ten zwierzak jest?” – układanie maskotek w różnych punktach przestrzeni, zgodnie z poleceniem nauczyciela

Ćwiczenie „Chomik i piłka” – zaznaczanie na karcie pracy miejsca położenia chomika względem piłki (na, nad, pod, obok), zgodnie z podaną instrukcją nauczyciela, np. weź w czerwoną pętelkę chomika, który znajduje się obok piłki

Praca plastyczna „Ubranka dla naszych pupili” – przyozdabianie ubranka dla myszki i kotka przy użyciu bibuły i innych materiałów

II.

Zabawa muzyczno – ruchowa „Chomiki i jeże”

Zabawa orientacyjno – porządkowa „Zwierzaki”