Dodaj publikację
Autor
Beatrycze Komuda, Aneta Domagała
Data publikacji
2013-01-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI POD HASŁEM „DZIECKO BEZPIECZNE W INTERNECIE” - W RAMACH PODSUMOWANIA REALIZACJI PROGRAMU „NECIO.PL - ZABAWA W INTERNET” Opracowanie: Beatrycze Komuda, Aneta Domagała.
 Pobierz (docx, 15,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI POD HASŁEM „DZIECKO BEZPIECZNE W INTERNECIE” – W RAMACH PODSUMOWANIA REALIZACJI PROGRAMU „NECIO.PL – ZABAWA W INTERNET”

DATA: 17.12. 2012

PRZYGOTOWAŁY: Beatrycze Komuda, Aneta Domagała

UCZESTNICY: dzieci 4 i 5 – letnie oraz rodzice

MIEJSCE: sala przedszkolna

TEMAT: Dziecko bezpieczne w Internecie

CELE OGÓLNE:

- uświadomienie rodzicom zagrożeń czyhającym na dzieci w Internecie

- zapoznanie z profilaktyką zagrożeń płynących z Internetu

CELE OPERACYJNE:

Rodzic:

- zna zalety Internetu z punktu widzenia wspomagania rozwoju i osobowości dziecka

- wie, jakie zagrożenia czyhają na dzieci w Internecie

- potrafi stworzyć bezpieczne warunki korzystania przez dziecko z Internetu

- wie, jak świadomie unikać zagrożeń płynących z Internetu dla swojego dziecka

- wie, gdzie i jak należy zgłosić popełnienia przestępstwa wobec dziecka przy pomocy Internetu

METODY:

- praktyczne – taniec, przedstawienie, wykonanie „rybiego szkieletu”, piosenka, scenki dramowe

- podająca – pogadanki, dyskusja

- eksponująca – „rybki szkielet”, „Neciakowe zasady”, rekwizyty wykorzystane podczas przedstawienia oraz scenek dramowych

FORMY PRACY:

- zbiorowa – jednolita

- indywidualna – jednolita

- grupowa - zróznicowana

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Płyta CD z piosenkami „Necio rap” oraz „Fajnie w Internecie”, papierowe i kartonowe rekwizyty do przedstawienia oraz scenek dramowych, „rybi szkielet” narysowany na szarym papierze, karteczki w kolorze czerwonym, niebieskim i zielonym; flamastry, „Neciakowe zasady” zapisane na kartkach, kartka z informacją dla każdego rodzica, ankieta ewaluacyjna

PRZEBIEG SPOTKANIA:

Powitanie dzieci oraz rodziców

Krótka pogadanka nauczyciela na temat znaczenia Internetu w życiu współczesnego człowieka; zwrócenie uwagi na zapoznanie dzieci z Internetem poprzez realizację programu „Necio.pl – zabawa w Internet”

Wykonanie swobodnego tańca do piosenki „Necio rap” przez dzieci z grupy „Żabki’

Odegranie przedstawienia pt. „Mój przyjaciel Necio” przez dzieci z grupy „Żabki” oraz „Kasztanki”

Wykonanie piosenki pt. „Fajnie w Internecie” przez dzieci z grupy „Żabki” oraz „Kasztanki”

Wyrażenie przez wybranych rodziców własnych opinii - z wykorzystaniem techniki „rybiego szkieletu”, na temat:

zalet Internetu – karteczki zielone

zagrożeń dla dziecka w Internecie – karteczki czerwone

profilaktyki zagrożeń w Internecie – karteczki niebieskie

Pogadanka na temat zalet Internetu oraz zagrożeń czyhających w nim na dzieci z wykorzystaniem stworzonego „rybiego szkieletu”

Odegranie scenek dramowych na temat wybranych zagrożeń ze strony Internetu dla dzieci:

„Nigdy nie wiesz, kto siedzi po drugiej stronie” – dzieci z grupy „Żabki”

„Internet uzależnia” – dzieci z grupy „Żabki”

„Przemoc w Internecie” – dzieci z grupy „Kasztanki”

„Nękanie i wyśmiewanie w Internecie” – dzieci z grupy „Kasztanki”

Dyskusja na temat „Jak należy chronić dziecko przez zagrożeniami w Internecie” – wykorzystanie stworzonego wcześniej „rybiego szkieletu”;

Przedstawienie „Neciakowych zasad” przez dzieci z grupy „Żabki” oraz „Kasztanki”, dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Internecie w ramach podsumowania dyskusji

Podsumowanie spotkania. Rozdanie ankiet ...