Dodaj publikację
Autor
Beatrycze Komuda, Aneta Domagała
Data publikacji
2013-01-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
19

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz VIII Dnia Czystego Powietrza, przygotowanego w ramach akcji prowadzonej przez Fundację „ARKA” pod hasłem „To nie krasnoludki palą śmieci”. Opracowanie: Beatrycze Komuda, Aneta Domagała.
 Pobierz (docx, 17,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz VIII Dnia Czystego Powietrza, przygotowanego w ramach akcji prowadzonej przez Fundację „ARKA” pod hasłem „To nie krasnoludki palą śmieci”

DATA: 14.11 2012

PROWADZĄCE: Beatrycze Komuda, Aneta Domagała

UCZESTNICY: dzieci 3, 4 i 5 - letnie

MIEJSCE: sala przedszkolna

TEMAT: To nie krasnoludki palą śmieci!

CELE OGÓLNE:

- uświadomienie konieczności dbania o czystość powierza wokół nas

- rozwijanie właściwych postaw proekologicznych

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

- potrafi wymienić właściwości powietrza: kolor, smak, zapach

- rozumie, jak ważną rolę spełnia czyste powietrze w życiu organizmów żywych

- potrafi wymienić źródła zanieczyszczenia powietrza: spaliny samochodów, pożary, wybuchy wulkanów, przemysł, spalanie śmieci

- wie, co należy robić, aby nie zanieczyszczać powietrza

METODY:

- praktyczne – rozwiązywanie zagadki, zabawy badawcze, zabawa ruchowa

- podająca – zagadka, pogadanka, bajka, rozmowa, historia

- eksponująca – ilustracje źródeł zanieczyszczenia powietrza

FORMY PRACY:

- zbiorowa – jednolita

- indywidualna – jednolita

- grupowa – zróżnicowana

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Balon, bajka ekologiczna, emblematy zwierząt dla dzieci występujących w bajce, ilustracje ukazujące źródła zanieczyszczenia powietrza, historia „O kminie, który przestał dymić”

PRZEBIEG SPOTKANIA:

Przywitanie dzieci

Wspólne rozwiązanie zagadki na temat powietrza ukrytego w balonie nadmuchanym przez wybrane dziecko.

Pogadanka na temat innych miejsc, w których występuje powietrze oraz przedmiotów, które można powietrzem napełnić.

Zabawy badawcze z powietrzem:

- Czy powietrze można zobaczyć i dotknąć?

- Czy powietrze ma smak?

- Czy powietrze ma kolor?

- Czy powietrze ma zapach?

Wysłuchanie bajki z udziałem dzieci z grupy „Żabki” o tym, jak ważne jest powietrze dla wszystkich istot żywych: ludzi, zwierząt, roślin. Wysunięcie wniosku, iż bez powietrza nie można żyć i o czystość powietrza należy dbać.

„Co szkodzi naszemu powietrzu?” – przedstawienie ilustracji przez dzieci z grupy „Żabki” i „Kasztanki”; rozmowa na temat sposobów ograniczania zanieczyszczenia powietrza, objaśnienie ważnej roli drzew w tym zakresie

Zabawa ruchowa „Na polanie” - spacerowanie dzieci w rytmie puszczonej muzyki; przewracanie się i udawanie duszenia się w momencie zamilknięcia muzyki, symbolizującego pojawienie się szkodliwego i trującego dymu

Wysłuchanie historii „O kminie, który przestał dymić” zaprezentowanej przez p. Beatrycze Komudę oraz p. Anetę Domagałą. Zaproszenie wszystkich grup do udziału w marszu ekologicznym z przygotowanymi transparentami, zachęcającym mieszkańców Knurowa do zaprzestania palenia śmieci w piecach oraz unikania wszelkich działań mogących wpłynąć na dalsze zanieczyszczanie powietrza.

Bajka ekologiczna na Dzień Czystego Powietrza

Właśnie z dalekiej podróży powracają ptaki. Mała jaskółka z wielką radością zbliża się do

miasteczka, gdzie co roku buduje gniazdko. Nagle świat stracił barwę i stał się czarny.

Jaskółka poczuła straszny piekący dym, z którego nie można się wydostać. Dym się kłębi

od komina budynku i roznosi wokół. Jaskółka upadła na trawę.

Nie wiadomo ...