Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zabawy andrzejkowej
Data: 29.11.2012
Przygotowały: Aneta Domagała, Beatrycze Komuda
Uczestnicy: dzieci w wieku przedszkolnym
Miejsce: sala przedszkolna
Temat: Cyganka prawdę Ci powie..
Cele główne:
integrowanie dzieci
zapoznanie dzieci z tradycją obchodzenia Andrzejek
tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna tradycje obchodzenia Andrzejek,
potrafi wspólnie bawić się z innymi dziećmi,
potrafi tańczyć do piosenki,
potrafi wypowiedzieć zaklęcie
Metody:
praktyczna: zabawy ruchowe, wróżby, wypowiadanie zaklęć
podająca: opowieść o tradycji Andrzejek
eksponująca: gwiazdy z imionami, koperty z wróżbami, zamek czarów, studnia
Formy pracy:
zbiorowa- jednolita
indywidualna- jednolita
w grupach
Środki dydaktyczne:
Zamek Wróżb, gwiazdy z papieru, woda, studnia życzeń, piosenki, odtwarzacz CD, grosiki, koperty w wróżbami, kolorowe karteczki, butelka, sznurówki różnej długości, świece, klucze z papieru, miski z wodą
Przebieg:
Powitanie zebranych dzieci.
Przedstawienie tradycji Andrzejek przez Cyganki- Anetosławę i Betosławę.
Zabawa ruchowa z ekspresją twórczą „Pociąg”- podróż pociągiem do Zamku Wróżb.
„Czary mary, błyskawica- grzemot”- KLANZA- wspólne śpiewanie piosenki połączone z ekspresją taneczną.
Wróżba „Jaki jestem?”- dzieci stoją w swoich grupach. Każda grupa otrzymuje cyfrę, która jest wynikiem daty roku urodzenia dzieci (np. 2+0+0+9=11, 2+0+0+8=10, itd.). Wychowawcy grup odczytują charakterystykę danej cyfry z koperty umieszczonej na Zamku.
Piosenka „Magiczna liczba 7” - wspólne śpiewanie i tańczenie do znanej piosenki.
Wróżba „Kolory”- Cyganka daje, jednemu dziecku z każdej grupy, do losowania kolorową kartkę z kapelusza. Wychowawcy odczytują przepowiedzi z koperty dołączonej do kolorowej karteczki.
„Co mówią gwiazdy?”- dzieci siedzą tworząc wielkie koło. Na środku sali leży butelka. Wokół butelki leżą gwiazdy- symbole. Wróżki wybierają po 2 dzieci z każdej grupy. Ich zadaniem jest kręcić butelkę i z pomocą Wróżek odczytują symbol na gwieździe wskazany przez butelkę- określony zawód.
„Czy gruby czy chudy” - zabawa taneczna do piosenki.
„Najdłuższa sznurówka”- każda z grup otrzymuje sznurówki. Dzieci ciągną po 1 sznurówce z rąk nauczyciela. Porównują ich długość- kto wyciągnął najdłuższą- ten urośnie największy.
„Studnia życzeń”- dzieci siedzą w kole. Na środku sali stoi studnia z wodą. Każdy uczestnik zabawy otrzymuje 1 grosz, podchodzi do studni i po pomyśleniu życzenia mówi: „Hokus pokus i marokus. Obracam się na pięcie i wypowiadam zaklęcie”. Następnie dziecko wrzuca monetę do studni.
Lanie wosku w salach- dzieci idą do sal i tam czekają na przyjście Cyganki. Cyganka wróży dzieciom z wosku.
Charakterystyka cyfr do wróżby „Jaki jestem?”
2+0+0+9=11 – dzieci z tej grupy są zawsze uśmiechnięte, ciche i spokojne. Kiedy wybiorą zamierzony cel dążą do ...