Dodaj publikację
Autor
Justyna Chudy
Data publikacji
2013-01-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
22

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć praktyczno-technicznych, podczas których uczniowie samodzielnie robią mydło.
 Pobierz (doc, 35,0 KB)

Podgląd treści


mgr Justyna Chudy
Szkoła Podstawowa nr 2
Siewierz

Konspekt zajęć praktyczno - technicznych

Temat: „Mydło lubi zabawę”. Sprawdzamy prawdziwość słów Ewy Chotomskiej na własnej skórze.

Cele zajęć:
- główne:
• Tworzenie kostek mydła o różnych kształtach i kolorach.
• Przypomnienie podstawowych zasad higieny.

- operacyjne:
Uczeń:
• doskonali umiejętności manualne,
• współdziała w grupie,
• dba o porządek i ład w miejscu pracy,
• tworzy kostki mydła z przygotowanych surowców w wybranym przez siebie kształcie i kolorze,
• utrwala wiedzę na temat alergii,
• poznaje terminy związane z gotowaniem,
• dba o estetykę swojej pracy.

Metody pracy: ćwiczenia praktyczne, pogadanka

Środki dydaktyczne: starte na tarce mydło hipoalergiczne, barwniki i aromaty spożywcze, foremki różnych kształtów, garnki

Formy organizacyjne: grupowa, indywidualna

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna - sprawy organizacyjne.

Uczniowie przygotowują stanowisko do pracy.

II. Część zasadnicza:

1. Nauczyciel wyjaśnia dlaczego do tworzenia własnych kostek mydła używamy mydła hipoalergicznego. Uczniowie przypominają podstawowe wiadomości, które mają na temat alergii.

2. W kąpieli wodnej nauczyciel roztapia wiórki mydła.

3. Uczniowie przygotowują barwniki i aromaty spożywcze zgodnie z instrukcją.

4. Uczniowie barwią partie masy mydlanej na wybrane kolory i wykładają ją do foremek.

5. Część uczniów w przygotowanych formach tworzy wielobarwne kompozycje mydlane.

6. Uczniowie porządkują miejsce pracy, mydła odstawiają do zastygnięcia.

III. Część końcowa

1. Podsumowanie zajęć.