Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2013-02-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
98

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacje są przeznaczone dla nauczycieli informatyki ze szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 195,2 KB)

Podgląd treści

SZYMON SOLAK Data 12.11.2008

Konspekt lekcji informatyki dla szkoły podstawowej na kółko informatyczne

Temat: Cieniowanie figur geometrycznych – efekty W3

Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności pracy w edytorze grafiki

Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów

Uczeń umie: -potrafi zastosować zdobyte podczas poprzednich lekcji wiadomości

-potrafi wstawić w pole edytora tekstu figury geometryczne

-potrafi formatować figury geometryczne: zmieniać kształty figur, rzucać cień i światło, obracać figury, zmieniać ich grubość

-potrafi zmienić kolor strony

-potrafi dobrać kolory figur geometrycznych

Metody: praca uczniów z komputerem pod kierunkiem nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

80’ Lekcja właściwa.

Ćwiczenie 1

Wstaw 8 prostopadłościanów o różnym rozłożeniu przestrzennym. Nadaj im jeden kolor. Skorzystaj z opcji WSTAW-KSZTAŁTY–WYPEŁNIENIE KSZTAŁTU. Następnie skopiuj prostopadłościan 7 razy i ustal położenie brył w opcji EFEKTY W3

Ćwiczenie 2

Pokoloruj kształty prostopadłościanów o różnym rozłożeniu przestrzennym. Skorzystaj z opcji WYPEŁNIENIE KSZTAŁTU. Kliknij dwukrotnie na bryłę aby uzyskać pasek zadań

Ćwiczenie 3

Wstaw 5 prostopadłościanów o różnym rozłożeniu przestrzennym. Nadaj im jeden kolor. Skorzystaj z opcji WSTAW-KSZTAŁTY–WYPEŁNIENIE KSZTAŁTU. Następnie skopiuj prostopadłościan 4 razy. Ustal położenie brył w opcji EFEKTY W3 – jako PERSPEKTYWĘ (wiersz dolny). Potem ustal głębokość na 288 pkt.

Ćwiczenie 4

Rysujemy walec i rzucamy na niego cienie. Skorzystaj z opcji WSTAW-KSZTAŁTY. Następnie skopiuj walec 7 razy. Rzuć 8 różnych rodzajów cienia na walec. Skorzystaj z opcji EFEKTY CIENIA.

Ćwiczenie 5

Wykonujemy rysunek z użyciem cienia. Ma on przedstawiać dwa budynki mieszkalne, które rzucają cień. Ulicą jadą dwa tramwaje. Latarnia uliczna rzuca światło na bloki.

Ćwiczenie 6

Rysujemy prostopadłościan i rzucamy na niego światło. Skorzystaj z opcji WSTAW-KSZTAŁTY. Następnie skopiuj prostopadłościan 3 razy. Ustal powierzchnie bryły. Skorzystaj z opcji EFEKTY W3–POWIERZCHNIA-plastik, metal, matowa, szkielet. Porównaj czym różnią się od siebie wszystkie omówione rodzaje powierzchni. Która z nich najbardziej Ci odpowiada?

Ćwiczenie 7

Rysujemy prostopadłościan i rzucamy na niego światło. Skorzystaj z opcji WSTAW-KSZTAŁTY. Następnie skopiuj prostopadłościan 5 razy. Rzuć 6 różnych rodzajów światła na prostopadłościan, tj. 2 jasne, 2 normalne 2 przygaszone. Skorzystaj z opcji EFEKTY W3–OŚWIETLENIE- jasne, normalne, przygaszone. Zanim ustalisz kolor wykorzystaj wszystkie możliwości reflektora. Porównaj czym różnią się od siebie wszystkie omówione rodzaje świateł. Które z nich najbardziej Ci odpowiadają?

Ćwiczenie 8

Wykonujemy rysunek z użyciem światła. Ma on przedstawiać dwa budynki mieszkalne, które odbijają światło. Latarnia uliczna rzuca światło na bloki i boisko sportowe. U góry księżyc i gwiazdy.

5’ Podsumowanie zajęć. Ocena wykonanych prac.