Dodaj publikację
Autor
Barbara Młynarczyk
Data publikacji
2013-02-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
326

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w internacie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Są to zajęcia świąteczne z grupą wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.
 Pobierz (docx, 23,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć w Ośrodku

opracowany przez nauczyciela mianowanego

Barbarę Młynarczyk

Termin zajęć: 24.01.2013r.

Czas trwania: 1,5 godz.

Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne

Temat: ,, Ozdoby świąteczne-wykonywanie ozdób choinkowych i stroików świątecznych przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów’’.

Cele ogólne:

Kultywowanie tradycji świątecznych.

Zapoznanie z tradycją ozdabiania świątecznego drzewka.

Rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni.

Umiejętność współdziałania w zespole.

Doskonalenie sprawności manualnych.

Budzenie radości z wykonywanych ozdób świątecznych.

Stworzenie atmosfery opartej na życzliwości, przyjaźni i wzajemnej pomocy.

Umiejętność łączenia różnorodnych materiałów w plastyczną całość.

Wyrabianie poczucia ładu i porządku na stanowisku pracy.

Cele operacyjne:

WYCHOWANEK:

1-potrafi wymienić zwyczaje i tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia,

- rozpoznaje zwyczaje świąteczne na kolorowych ilustracjach,

- nazywa przedmioty będące symbolami tych świąt,

- aktywnie uczestniczy we wspólnych działaniach ( dekoracja świątecznego stołu ),

2- swobodnie wypowiada się na określony temat,

- nazywa ozdoby choinkowe,

3- samodzielnie projektuje ozdobę choinkową i stroik świąteczny,

- wierzy we własne możliwości twórcze, wykazuje pomysłowość,

- wie, w jaki sposób można wykorzystać naturalne okazy przyrody w plastyce,

4- przestrzega zasad pracy zespołowej,

- potrafi dzielić się materiałem i narzędziami pracy z kolegą,

5- potrafi posługiwać się podczas wykonywania ozdób świątecznych,

- wie, jak prawidłowo trzymać nożyczki,

- wie, jak radzić sobie z klejem w czasie przyklejania różnej wielkości materiałów,

- potrafi przewlekać nitkę przez dziurkę,

- potrafi rysować za pomocą szablonu,

- wypełnia kolorem duże kontury obrazka,

- potrafi ciąć papier po zaznaczonej linii,

- potrafi zawiesić element świąteczny na choince,

6- odczuwa przyjemność i radość z uzyskanego efektu,

7- ma poczucie odpowiedzialności za wyniki pracy grupy,

- dzieli się z innymi własnymi umiejętnościami,

- współpracuje z partnerem podczas wykonywania zadań,

8- potrafi dobierać i łączyć różnorodne materiały,

9- potrafi utrzymać ład i porządek w miejscu, gdzie pracuje,

- bezpiecznie posługuje się nożyczkami,

- bezpiecznie posługuje się klejem na gorąco.

METODY PRACY wspierające aktywność dziecka:

- słowna- rozmowa kierowana, wypowiedzi dzieci, zagadki, scenki rodzajowe,

- czynna- samodzielne kierowanie działalności twórczej, pokaz, improwizacja ruchem słów kolędy,

FORMY PRACY:

- praca zespołowa,

- praca indywidualna z dzieckiem w czasie wykonywania prac manualnych pod kierunkiem nauczyciela.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

nożyczki, kleje, lakier, blok techniczny, kolorowy papier, bombka i świąteczny obrazek do kolorowania, szablony motywów świątecznych, , nitka, dziurkacz, gałązki choinkowe, suszone owoce ( pomarańcze, cytryny, jabłka ), szyszki, orzechy, drobne elementy ozdobne z tworzyw sztucznych, bombki ze styropianu, doniczki ceramiczne, serwetki z motywem świątecznym, odtwarzacz do płyt CD, płyta z nagraniem muzycznym-kolędy, kosz wiklinowy, deska, wałek do ciasta, ciasto z masy solnej, foremki do ciastek, przedmioty będące symbolami świąt, ilustracje przedstawiające zwyczaje świąteczne, tablica tematyczna, stoły, tablica tematyczna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część I ...