Dodaj publikację
Autor
Barbara Młynarczyk
Data publikacji
2013-02-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
67

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w internacie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chojnie z grupą wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym.
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć w internacie

Termin zajęć: 19.06.2012r.

Czas trwania: 60 minut

Rodzaj zajęć: zajęcia umysłowe połączone z zabawą ruchową

Miejsce realizacji: świetlica w internacie

Prowadząca zajęcia: Barbara Młynarczyk

Temat: ,, W krainie życzliwości – wyrażanie i nazywanie emocji ”

Cele szczegółowe:

kształtowanie umiejętności nazywania i wyrażania emocji ( radość, smutek, złość ) za pomocą słów, gestów, ruchów ciała,

wykorzystanie niewerbalnych środków wyrazu: ruchy ciała, rąk, mimika, spojrzenie, uśmiech,

wdrażanie do panowania nad emocjami w różnych sytuacjach życiowych,

kształtowanie umiejętności pozytywnego postrzegania innych,

budowanie miłej atmosfery i więzi emocjonalnej w grupie,

uczestniczenie w tworzeniu i przestrzeganiu norm współżycia opartych na wartościach,

rozbudzanie wyobraźni,

pobudzanie aktywności ruchowej,

próby formułowania oceny zachowań własnych lub innych,

Cele operacyjne:

Wychowanek:

potrafi wyrazić emocje za pomocą słów, gestów, mimiki twarzy, ruchów ciała,

rozpoznaje i nazywa uczucia,

dostrzega krzywdę innych,

rozwija poczucie własnej wartości,

wyzwala twórczą aktywność ruchową na miarę swoich możliwości,

potrafi ocenić zachowania własne i innych,

dobrze czuje się w grupie,

reaguje na polecenia nauczyciela,

Metody:

Słowna: rozmowa, instrukcje do zabaw ruchowych, pracy z ilustracjami, scenek rodzajowych; Oglądowa: pokaz, obserwacja; Czynna: metoda zadań stawianych przez nauczyciela, samodzielnych doświadczeń, inspirowania ruchu w zabawie;

Formy:

- z całą grupą, - - indywidualna,

Środki dydaktyczne:

Ilustracje przedstawiające dobre i złe zachowania, scenki obrazkowe -,,kiedy mówimy –NIE’', tablice korkowe, motek wełny, buźki na tabliczkach wyrażające różne emocje,

Przebieg zajęć:

Powitanie wychowanków i przybyłych na zajęcia rodziców.

Przedstawienie tematu zajęć.

,,Krąg przyjaźni’’ - wprowadzenie wychowanków do wspólnej zabawy.

,, Jak dobrze być razem,

Za ręce trzymać się,

I wszystkim dobrze życzyć

I w zgodzie bawić się.’’

Zabawa ,,Pajęczyna przyjaźni”- każdy wychowanek posyła kłębek wełny do kolegi po przeciwnej stronie koła - podkreślanie mocnych stron kolegi.

Odczytanie wiersza:

,, Bo nikt nie ma z nas tego,

Co mamy razem,

Każdy wnosi z sobą to,

Co ma najlepszego,

Zatem, aby wszystko mieć,

Potrzebujemy siebie razem.’’

Podróż pociągiem do krainy radości, wściekłości i spokoju – wyrażanie emocji za pomocą ruchu.. Opis zabawy interakcyjnej:

,,Udajemy się dziś w podróż do tajemniczego kraju. Jedziemy pociągiem. Wreszcie pociąg zatrzymuje się, dotarliśmy do Krainy Radości. Ludzie, którzy tu mieszkają są zawsze radośni i uśmiechnięci. Wychowankowie w różny sposób okazują radość. Wsiadamy do pociągu i jedziemy dalej. Pociąg staje – dotarliśmy do Krainy Wściekłości.

Tu mieszkają ludzie, którzy czują się obrażeni i niesprawiedliwie traktowani, są źli i zdenerwowani. Wsiadamy do pociągu i jedziemy dalej… Pociąg zatrzymuje się na końcowej stacji – Jesteśmy w Krainie Spokoju. Wszyscy się uśmiechają, poruszają się spokojnie i ostrożnie.

Podsumowanie zabawy - pytanie do wychowanka: która kraina ...