Dodaj publikację
Autor
Joanna Tomaszewska
Data publikacji
2013-02-11
Średnia ocena
5,00
Pobrań
61

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Bez wody nie ma życia" Scenariusz zajęć dotyczący korzystnego wpływu wody na samopoczucie człowieka.
 Pobierz (doc, 27,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć dotyczący korzystnego wpływu wody na samopoczucie człowieka.

Prowadząca: Joanna Tomaszewska

Temat: ,,Bez wody nie ma życia”

Grupa wiekowa: 5-6-cio latki

Cele ogólne:
-zapoznanie z zasadami zdrowego stylu życia
-wypowiedzi na temat przydatności wody
-uświadomienie dzieciom funkcji wody w organizmie.

Cele operacyjne:
-dziecko rozumie znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin
-potrafi wymienić sposoby wykorzystywania wody
-potrafi złożyć puzzle z pociętych obrazków
-umie słuchać i wyciągać wnioski na podstawie wiersza
-współpracuje w grupie
-potrafi wymienić zwierzęta wodne
-aktywnie pracuje na zajęciach

Metody pracy:
-słowna
-oglądowa
-praktycznego działania

Formy pracy:
-indywidualna
-grupowa

Materiały i środki dydaktyczne: płyta z piosenką ,,Mamo, tato, wolę wodę”, puzzle wykonane z pociętych obrazków ,mokre i pogniecione kartki papieru, farby plakatowe, pędzle, wiersz J.Brzechwy pt. ,, Żaba”

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie piosenką pt. ,,Mamo, tato wolę wodę!”
2.Zagadka: ,,Służy do picia,
służy do mycia,
bez niej na Ziemi
nie byłoby życia”. (woda)
3..Dyskusja na temat przydatności wody- swobodne wypowiedzi dzieci.
4.Praca w zespołach- dzielenie obrazków na trzy zbiory
I zbiór- do czego woda potrzebna jest ludziom
II zbiór – do czego woda jest potrzebna zwierzętom
III zbiór – do czego woda potrzebna jest roślinom
Dzieci przyklejają obrazki na arkuszach papieru i mówią komu i do czego potrzebna jest woda.
5.Wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy pt. ,,Żaba”. Udzielanie odpowiedzi na pytania:
-Kto jest bohaterem wiersza?
-Do kogo przyszła żaba?
-Co powiedział pan Doktor?
-Czy żaba wyzdrowiała?
-Co było potrzebne żabie, o czym zapomniał pan Doktor?
6. Jakie inne zwierzęta wodne znacie? Dzieci wymieniają znane zwierzęta.
7. Praca w grupach
Dzieci otrzymują puzzle wykonane z pociętych obrazków przedstawiających:
a)kwiatek zwiędnięty- kwiatek podlany
b)dziecko spragnione- dziecko z butelką wody
c)brudne pranie- wyprane pranie i powieszone na lince
Zadaniem dzieci jest poprawne złożenie obrazków.
Wywieszenie ilustracji. Rozmowa na ich temat
-Czy ilustracje są takie same?
-Czym się różnią?
-Do czego wykorzystano wodę na tych obrazkach?
-Podaj inne sposoby wykorzystywania wody?
8.Zajęcie plastyczne: technika ,,Mokre w mokrym”- dzieci wykonują prace na temat:,, Z wodą jest wesoło”.
9.Zabawa ruchowa ze śpiewem : ,,Pada deszczyk, wieje silny wiatr…”