Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH
Prowadząca: Joanna Tomaszewska
Grupa wiekowa: 4-latki
Temat: ,,W krainie zabaw logopedycznych”
Cele ogólne:
-integrowanie dzieci z dziećmi 6-7 letnimi ze szkoły
-usprawnianie aparatu artykulacyjnego , oddechowego i warg oraz
podniebienia miękkiego
-utrwalanie nawyku mówienia na wydechu
Cele szczegółowe:
-dziecko umie przywitać się ze swoim nosem i brodą za pomocą języka
-dziecko potrafi naśladować zachowania zwierząt głosem i ruchem
oraz naśladować śmiech postaci i odgłosy pojazdów
-dziecko zna piosenki:,, Duże dzwony…”, ,, Mam maskotkę…”
oraz zabawę ruchową ,,Idzie wąż…”
-potrafi nucić piosenki: ,,Stary niedźwiedź”, ,,Wlazł kotek na płotek”
na sylabach ,,la , le , ma, ta”
-dziecko wie, jak podzielić nazwy przedmiotów na sylaby, odgaduje
wyrazy z sylab podając całe słowa
-dziecko potrafi za pomocą dmuchania wprawić piórka w ruch
Metody:
-słowne: objaśnienie, rozmowa
-czynne: zadań stawianych dziecku
-percepcyjne: obserwacji
Formy:
-grupowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne:
tekst wiersza , płyta CD z piosenkami, maskotki, kolorowe piórka, instrumenty muzyczne: tamburyno , grzechotka, pałeczki, trójkąt ,sylabowe zagadki.
Przebieg zajęcia:
1.Na powitanie zabawa integrująca: ,,Idzie wąż”- wszystkie dzieci wspólnie tworzą długiego węża i poruszają się po całej sali sycząc jak wąż. Nauczycielka mówi wierszyk:
,, Idzie wąż wąską dróżką, nie porusza żadną nóżką,
poruszałby gdyby mógł, lecz wąż przecież nie ma nóg”.
2.Gimnastyka języka – wszyscy uczestnicy zabawy witają się ze swoim nosem i brodą
(wysuwanie i unoszenie języka w stronę nosa i brody).
-Robimy huśtawkę dla języka (język za zębami, żuchwa nieruchoma; przy szeroko otwartej jamie ustnej język dotyka miejsca za górnymi i dolnymi zębami)
-Język zamienia się w miotłę (przesuwanie języka od jednego do drugiego kącika ust)
-Balonik (nabieranie powietrza nosem i powolne wypuszczanie ustami).
3.Ćwiczenia oddechowe ,,Śmiecholandia”- wiersz-dzieci z rodzicami naśladują śmiech
postaci występujących w wierszu.
W Śmiecholandii- państwie małym,
słynnym w świecie prawie całym,
ludzie śmieją się tu wszyscy:
obcy, krewni, dalsi, bliscy.
Śmieją się panowie w kapeluszach na głowie:
-Ho, ho, ho…(1)
Śmieją się panie – grube jak banie:
-Ha , ha , ha… (2)
Śmieją się chłopcy- mali bigbitowcy:
-Ha , ha , ha… (3)
Śmieją się dziewczynki piękne jak malinki:
-Hi , hi , hi… (4)
Śmieje się staruszka wprost do twego uszka:
-He, he , he …(5)
Wszędzie słychać śmiech wesoły,
w sklepie, w biurze, wokół szkoły,
w banku, w barze i w taksówce,
w kinie, w szkole na klasówce.
Śmieją się panowie…
Śmiech rozlega się wokoło
wszędzie w kraju jest wesoło,
tak się głośno śmieją wszyscy,
krewni dalsi oraz bliscy.
Śmieją się panowie..
W Śmiecholandii tak dzień cały
różne śmiechy rozbrzmiewały
ludzie tu weseli byli ...