Dodaj publikację
Autor
Barbara Długa
Data publikacji
2013-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zabawy andrzejkowe.
 Pobierz (docx, 22,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zabaw integracyjnych grup III i IV

„Andrzejkowe wróżby”

Data: 30.11.2012

Prowadząca: Barbara Długa

Cel główny: Zapoznanie dzieci z tradycją andrzejkową

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- poznaje zabawy andrzejkowe

-wesoło bawi się w grupie

- nawiązuje współprace z innymi dziećmi

Metody:

-Czynna- zadań stawianych dzieciom do wykonania,

- Samodzielnych doświadczeń

-Słowna- opis

-Oglądowa-pokaz

Formy:

-grupowa

- indywidualna

- w parach

Środki dydaktyczne: strój czarownic, płyta CD z piosenkami, metalowa miska, cukierki, wróżby, kolorowe kapelusze

Czas trwania: ok. 40 minut

Przebieg zajęć:

Przywitanie czarownicy ok. 3 min.

„Jestem sobie czarownica, czarny kapelusz mój i spódnica.

Swoim przybyciem pewnie wzbudzam zdziwienie?

A gdzie dla mnie zaproszenie?

Ech… Czekałam, czekałam, wielką nadzieję miałam,

a zaproszenia nie dostałam.

A więc sama przyjechałam, na tym, co pod nogą miałam.

A wiecie po co przyleciałam?

Doszły mnie słuchy, że tu dzisiaj są Andrzejki!

Chciałam Wam powiedzieć coś o Andrzejkach.

Kto wie, jaki mamy teraz miesiąc? Listopad.

 

Kiedyś uważano listopad za miesiąc magiczny, niezwykły. I właśnie dlatego, wszyscy ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby, które miały przepowiadać przyszłość.

Teraz przyszła kolej na zabawę w naszej grupie i sprawdzenie co was drogie dzieci czeka w przyszłości. Zapraszam Was na magiczne spotkanie – pełne wróżb, radości i zabawy”

,, Jeśli powtórzycie czarodziejskie zaklęcie, wszystkie wróżby się spełnią”

(czarownica wyciąga wielką Księgę Wróżb).

Wszyscy powtarzają zaklęcie:

„Czary-mary, czary-mary, czary-mary, (oburącz zakreślamy koła)hu, hu, hu. (wyrzut dłońmi do przodu)Hokus-pokus, (dwukrotne klaśnięcie w ręce)ksz-ksz. (wyrzut dłoni do przodu)Abra-kadabra, abra-kadabra, bęc”. (zataczanie kół rękami przed sobą)

Przywitanie się różnymi częściami ciała:

Łokciami, pupami, kolanami, podanie ręki około 3 min.

„Moneta w studni” około 7 minut

,, ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ, CO SIĘ BĘDZIE Z NAMI DZIAĆ”

Na środku sali stoi miska z wodą. Wybrane dzieci otrzymują 1 grosz i wrzucają monetę do „studni”. Czyja moneta wpadnie do wody, ten losuje gwiazdkę z wypisaną przepowiednią „ Kim zostanę w przyszłości”.

Wróżba z butami. około 7 minut

Dzieci ustawiają dwa rzędy butów : w jednym rzędzie buty chłopów, w drugim buty dziewczynek. Następnie przesuwają buty od końca do początku. Czyj but przekroczy próg drzwi, ten będzie najszczęśliwszy w najbliższym roku.

Zabawa ruchowa w kole : około 3 minut

„Chłopcy, dziewczęta dalej spieszmy się,

Wróżba na nas czeka, wzywa nas z daleka.

Starsi już poszli, a młodsi jeszcze nie.

Hej, hopsasa, niech wróżba toczy się,

Hej, d alej, dalej do zabawy spieszmy się „

6. ,,Rzucanie kości”Chętne dzieci rzucają kostką.Wróżka odczytuje wróżbę:1- polecisz na księżyc2- pojedziesz w podróż dookoła ...