Dodaj publikację
Autor
Maria Stasiak
Data publikacji
2013-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
108

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

To scenariusz lekcji dotyczący analizy tekstów reklamy, przeznaczony dla uczniów klasy VI.
 Pobierz (docx, 33,5 KB)

Podgląd treści

Bełchatów, 18.04.2012 r.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI b

Temat: Jak działa reklama? Analizujemy teksty reklamy.

Cele: uczeń powinien: wiedzieć, co to jest reklama, umieć rozpoznawać w tekście cechy charakterystyczne dla reklamy, odróżniać tekst reklamy od innych tekstów, wskazywać odbiorcę danej reklamy, znać typy reklamy, tworzyć własną reklamę, umieć współpracować w grupie; logicznie myśleć; dbać o kulturę słowa.

Cel wychowawczy: - rozwijanie umiejętności krytycznej analizy komunikatów reklamowych,

- zachowanie postawy dystansu i krytycyzmu wobec reklam, kształcenie świadomości językowej ucznia.

Metody: pogadanka, zajęć praktycznych, problemowa

Formy pracy: praca w grupie, praca zbiorowa

Czas trwania: 45 min.

Środki dydaktyczne: karty pracy, przykłady reklamy wyciętych z gazet, hasła reklamowe, notatka z lekcji, zeszyt ćwiczeń.

Tok lekcji:

Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji).

Faza wstępna:

Oglądanie, prezentowanie i analizowanie tekstów reklam przyniesionych na zajęcia przez uczniów.

Co to jest reklama? – wypowiedzi uczniów.

- wyjaśnienie pochodzenia słowa „reklama”. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "reclamo-reclamare" – krzyczeć, wołać.

Reklama - 1. Rozpowszechnianie informacji o towarach, ich zaletach, miejscach i możliwościach nabycia; chwalenie czegoś. 2. środki służące temu celowi np. plakaty, napisy, ogłoszenia, film.

- Gdzie spotykamy się z reklamą? /

radio, telewizja, prasa, plakaty, billboardy, domokrążcy - akwizytorzy /

- Na podstawie przykładowych haseł reklamowych wspólne określanie, czemu służą reklamy?

(zał. 1) np.

zachwalają cechy produktu,

kuszą,

szantażują,

uświadamiają konieczność posiadania,

manipulują potencjalnymi klientami,

często kształtują nasz gust,

rozszerzają krąg potrzeb,

dają złudne poczucie luksusu, itp.

Określenie języka reklamy –

prosty, nieskomplikowany składniowo,

wykorzystujący znane slogany (oklepane, utarte zwroty),

zawiera wyrazy wartościujące (cudowny, wspaniały, niezapomniany, jedyny itd.),

czasowniki w trybie rozkazującym (kup, wypróbuj, przyjdź, skorzystaj).

Typy reklamy – uczniowie dopasowują nazwę do haseł (zał.2)

Faza właściwa lekcji:

Praca w grupach – uczniowie zastanawiają się, jakie towary mogłyby reklamować dane teksty (zał.3).

Zał.3 Przeczytaj podany tekst, jakie towar mógłby on reklamować?

Gr. 1 Marzenie każdej damy. Zapach luksusu. Wypróbuj i ty.

Gr. 2 Powiew przygody. Przyjaciel całej rodziny. Już w sprzedaży ratalnej.

Gr. 3 Nie ma czasu na chorobę. Rozpoczęliśmy walkę... Czujesz się źle? Sięgnij po...

Gr. 4 Naprawdę puszyste włosy! Koniec z łupieżem! Łatwe rozczesywanie.

Na podstawie fragmentów reklam, uczniowie odgadują, do kogo są one kierowane. (zał. 4)

Zał. 4. Na podstawie fragmentów reklam, odgadnij, do kogo są kierowane.

Gr. 1 Porusza cię siła..., Lubisz podejmować śmiałe decyzje. Chcesz zapewnić przyszłość całej rodzinie.

Gr. 2 Zdrowe śniadanie dla tych, których kocham. Mój maluch ma teraz czystą pupę. One tak brudzą ubranka.

Gr. 3 Mamy odlotowe marzenia. Przyłącz się do nas. Nasza ...