Dodaj publikację
Autor
Hanna Nawrocka
Data publikacji
2013-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
51

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Niniejsza publikacja przedstawia sytuację uzależnienia od leków wśród uczniów, jej efekty i sposoby zapobiegania.
 Pobierz (doc, 118,0 KB)

Podgląd treści


LEKOMANIA czyli lekozależność jest stosunkowo nowym nałogiem. Pęd za cudownymi specyfikami rozpoczął się na zachodzie w latach 60-tych XX wieku wraz z odkryciem nowych leków uspokajających.

Najpierw było valium (lek na bezsenność z grupy diazepanu), później relanium (lek uspokajający z grupy benzodiazepinidów). Obecnie najczęściej uzależniają benzodiazepiny, czyli leki nasenne i uspkajające.

W warunkach polskich dostępne benzodiazepiny to: Elenium, Estazolam, Nitrozepam, Oxazepam, Relanium, Signopam, Walidol.

Lekomania najczęściej obejmuje leki nasenne, przeciwbólowe, dopingujące i euforyzujące (wywołujące stan błogiego podniecenia).

Polska jest 6-tym co do wielkości rynkiem zbytu leków w Europie, popyt na leki systematycznie rośnie. Pod względem liczby opakowań przypadających na głowę statystycznego mieszkańca zajmujemy po Francji drugie miejsce w Europie.

Lekomania jest nałogiem „niewidocznym”. Bardzo łatwo można ukryć się z tym nałogiem, wiele leków można swobodnie i tanio kupić

.
Wśród zależności lekowych odróżnia się cięższą postać zwaną nałogiem lub lżejszą zwaną przyzwyczajeniem.

Leki uspokajające i nasenne używane bez zalecenia lekarza są po papierosach, alkoholu i marihuanie najbardziej rozpowszechnionymi wśród młodzieży środkami odurzającymi.

Z raportu ESPAD (The European School Survey on Alcohol and Other Drugs) wynika, że do nadużywania leków przyznało się niemal 20% nastolatków. To ponad 2 razy więcej niż wynosi europejska średnia.

Dziewczęta około 2 razy częściej niż chłopcy regularnie przyjmują leki uspokajające i nasenne.

Dzieci sięgają po leki psychotropowe, nasenne, środki przeciwbólowe oraz suplementy diety, które bez problemu można kupić w każdym kiosku.

Nawet zwykłe pastylki przeciwbólowe mogą uszkodzić nerki i doprowadzić do ich niewydolności, zaszkodzić wątrobie lub zniszczyć błonę śluzową żołądka.
Zdarzają się zatrucia witaminami, preparatami ziołowymi czy nawet kroplami do nosa.
.

Czasem na leki uspokajające decydują się osoby zażywające heroinę. Dzięki temu łatwiej im przetrwać ten czas, gdy ustaje działanie narkotyku.

Niektórzy łączą leki uspokajające z alkoholem, by łatwiej się upić.

Osoby uzależnione często przyjmują produkowane przez siebie mieszanki, np.8 tabletek Clonazepamu z 3 wodami po goleniu, piwo z 3-4 tabletkami Relanium lub łączą amfetaminę z innymi lekami.

Gdy zażywa się leki uspokajające i substancje odurzające ryzyko uzależnienia jest duże. Takie działanie może prowadzić do kłopotów z oddychaniem, utraty przytomności, a nawet do śmierci.

POWODY PRZYJMOWANIA LEKÓW

-niska samoocena, uciekanie się do leków w celu podniesienia swojej wartości

-próba poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami w szkole czy w domu

-zachęta ze strony znajomych

-nuda, nie ma się czym zająć

-dla osiągnięcia lepszej zabawy

-chęć dorównania innym

-ciekawość, chęć spróbowania rzeczy nowych

-łatwy dostęp i przystępna cena

-chęć zwiększenia swojej wydolności psychofizycznej

-chęć przeżycia przyjemności, uzyskanie lepszego ...