Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Kempa
Data publikacji
2013-02-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
62

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wykorzystanie mandali w pracy z dziećmi daje duże efekty wychowawcze i dyscyplinujące grupę, pomaga dzieciom w ćwiczeniu koncentracji uwagi, daje możliwości zrelaksowania się i zajęcia się czymś co sprawia im przyjemność, czyli tworzenie mandali.
 Pobierz (doc, 75,5 KB)

Podgląd treści

Praca z mandalą

Definicja.
O to, czy mandale nadają się do jedzenia, nikt już dziś nie pyta. Choć przed wielu laty było zupełnie inaczej.
Dziś coraz więcej ludzi wie, że to staroindyjskie pojęcie oznacza koło lub centrum.
Mandala składa się z różnych elementów wpisanych w koło lub kwadrat. Wszystkie elementy są uporządkowane od środka-centrum. Wokół tego środka można zobaczyć różne formy i wzory. Obraz taki może być dwuwymiarowy (płaska kartka papieru) lub trójwymiarowy (przestrzenny).

Mandale wokół nas.
- Codziennie spotykamy wokół siebie setki mandal. Ponieważ mandala to koło, tak więc kształt koła obecny jest w całym wszechświecie:
W jajeczku z którego rodzi się życie, w łonie matki, w komórkach, z których zbudowane są istoty żyjące, atomach, również oczy którymi postrzegamy świat są fascynując. mandalami.
- Spotkać ją można w przyrodzie: kryształkach lodu, pajęczych sieciach, w kwiatach, słojach drzew. Kołem jest dla nas niebo, słońce, księżyc, ziemia, kosmos, przestrzeń która nas otacza, cykliczny rytm zmieniających się pór roku, rytm dnia i nocy.
- Mandala obecna jest w sztuce i architekturze od pradziejów: pojawia się w tajemniczych kalendarzach Majów, jako obraz medytacyjny w tybetańskich klasztorach, w budowlach sakralnych (np. islamskie meczety, chrześcijańskie katedry, dobrym przykładem jest Bazylika Św. Piotra wielobarwnych Rzymie, oraz wawelska kopuła Kaplicy Zygmuntowskiej wielobarwnych w Krakowie), obecna jest również w wielobarwnych rozetach, witrażach.

Mandale Wschodnie a Zachodnie.
- W kulturze Wschodu mandala służy do medytacji. I tak np. w Tybecie mandala pojawiła się w VIII w., została sprowadzona z Indii. W życiu tybetańskich mnichów pełni ona bardzo ważną rolę – jantry – czyli rytualnego instrumentu, który służy do medytacji. Wspomaga ona koncentrację poprzez zawężenie pola widzenia i ograniczenie go do centrum.
Mandala przybiera tam różnorodne formy: rysunków, rzeźb, a nawet układów tanecznych, jednak najbardziej charakterystyczne są mandale sypane.
Jest to część duchowego rytuału, mnisi tworzyli z kolorowego piasku skomplikowane mandale, towarzyszyła temu medytacja i modlitwy. Ta tradycja jest kontynuowana do dzisiaj – mnisi podróżują po świecie i tworzą piaskowe mandale jako symbol pokoju i przyjaźni, prowadzą także wykłady na temat ginącej religii i kultury Tybetu.
W Polsce miało to miejsce w Krakowie i Szczecinie we wrześniu 2002 r. gdzie dwaj tybetańscy mnisi sypali mandalę, a po zakończeniu tygodniowej pracy mandala została wsypana do wód Odry.
- W kulturze Zachodu mandala jest głównie postrzegana jako narzędzie terapeutyczne, za sprawą psychoanalityka C.G.Junga. swoje teorie budował w oparciu o własne, głębokie doświadczenia wewnętrzne, oraz spostrzeżenia powstałe w trakcie pracy z pacjentami.

Wg Junga mandala zawiera obraz naszej świadomości ...