Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji geografii w klasie trzeciej gimnazjum.
Temat lekcji: Transport wodny i lotniczy.
Hasło programowe:
Usługi w Polsce.
Zakres treści:
Transport wodny i lotniczy.
Cel ogólny:
Charakterystyka poszczególnych rodzajów transportu wodnego i transportu lotniczego w Polsce.
Cele szczegółowe:
Wiadomości
A - Uczeń zna:
- rodzaje transportu wodnego.
B - Uczeń wyjaśnia:
- terminy: transport morski, żegluga śródlądowa, transport lotniczy.
Umiejętności
C - Uczeń potrafi:
- wskazać na mapie Polski największe porty morskie i wymienić ich nazwy,
- wskazać na mapie Polski główne szlaki transportu śródlądowego,
- wskazać na mapie Polski miasta, w których znajdują się lotniska i wymienić ich nazwy.
D - Uczeń potrafi:
- ocenić wady i zalety transportu morskiego, śródlądowego i lotniczego.
Postawy
Rozwijanie zainteresowań związanych z własnym krajem.
Formy pracy:
indywidualna i grupowa.
Metody:
pogadanka, dyskusja, praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń i atlasem geograficznym,
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
podręcznik „Planeta Nowa”(str. 114-116), zeszyt ćwiczeń (str. 66), karty pracy, atlas geograficzny, prezentacja multimedialna.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne.
2. Uczniowie odpowiadają na pytania związane z ostatnią lekcją:
• Co kryje się pod pojęciem ”transport”?
• Jak dzielimy transport?
• Jak dzielimy transport lądowy?
• Jakie wady, a jakie zalety ma transport kolejowy?
• Jakie wady, a jakie zalety ma transport samochodowy?
• Co kryje się pod pojęciem transport przesyłowy?
3. Podanie tematu lekcji.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel mówi kilka słów wprowadzających na temat transportu morskiego.
2. Uczniowie rozwiązują ćwiczenie 1 znajdujące się w zeszycie ćwiczeń.
3. Nauczyciel wraz z uczniami sprawdza poprawność rozwiązania tego ćwiczenia.
4. Nauczyciel prowadzi z uczniami dyskusję na temat wad i zalet transportu morskiego.
5. Nauczyciel mówi kilka słów wprowadzających na temat transportu śródlądowego.
6. Uczniowie rozwiązują ćwiczenie 2 znajdujące się w zeszycie ćwiczeń.
7. Nauczyciel wraz z uczniami sprawdza poprawność rozwiązania tego ćwiczenia.
8. Nauczyciel prowadzi z uczniami dyskusję na temat wad i zalet transportu śródlądowego.
9. Nauczyciel mówi kilka słów wprowadzających na temat transportu lotniczego.
10. Uczniowie pracują w grupach rozwiązując ćwiczenia znajdujące się na karcie pracy.
11. Nauczyciel wraz z uczniami sprawdza poprawność rozwiązania tego ćwiczenia.
12. Nauczyciel prowadzi z uczniami dyskusję na temat wad i zalet transportu lotniczego.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości:
• Jakie znamy rodzaje transportu?
• Od czego zależy wybór środka transportu?
2. Nauczyciel czyta ćwiczenie, w którym opisane są różne rodzaje transportu, uczniowie na podstawie opisu muszą rozpoznać, o jaki rodzaj transportu chodzi.
3. Nauczyciel ocenia aktywność uczniów na lekcji.
Zadanie domowe
Zeszyt ćwiczeń str. 67 ćw. 3,4.
Dla chętnych zeszyt ćwiczeń str.67 ...