Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicy
Temat: Zimowe zabawy
Cel główny : - wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,
- wzbogacenie dziecięcych przeżyć podczas słuchania muzyki.
Cele operacyjne :
Dziecko:
rozwija własną ekspresję twórczą – ruchową i plastyczną
umie współdziałać w grupie
potrafi ułożyć puzzle
kształtuje poczucie rytmu
potrafi naśladować różne zwierzęta
umie zilustrować ruchem zabawy zimowe
Metody pracy: problemowa, praktycznego działania.
Forma pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa:
Środki dydaktyczne: emblematy śnieżynki, płyta CD z muzyką poważną (np. Vivaldi , ,Zima”) i współczesną (Skaldowie ,,Z kopyta kulig rwie”, ,,Zima, zima”), koperty z puzzlami, koperty z karteczkami z nazwami zabaw zimowych, lina, gazety, taśma klejąca, nożyczki, zagadki, dzwonki z pałeczkami, dwie granatowe płachty, gazetowe kule.
Przebieg zajęć:
Powitanie dzieci- iskierka radości.
Dzieci ustawione w kole przekazują sobie uścisk dłoni- iskierkę radości.
Okrzyk i gest.
Dzieci dzielą się na dwie grupy według wzoru emblematów-śnieżynek. W grupach wymyślają swój okrzyk i gest, który będą prezentowały po każdej wygranej przez siebie konkurencji.
,,Podchody”- szukanie kopert z puzzlami.
Dzieci podzielone na grupy szukają po śladach (swoich śnieżynkach) kopert z puzzlami- tematem zajęć.
,,Kra”- puzzle- rozsypanka wyrazowa. Zapoznanie z tematem zajęć.
Dzieci w grupach układają puzzle- krę i odczytują ukryte w nich hasło
,, zimowe zabawy”.
,,Zimowe zabawy”- kalambury.
Dzieci w grupach losują karteczki z nazwami zabaw na śniegu ( zał. 1) i przedstawiają je ruchem i gestem. Druga grupa odgaduje nazwę zabawy.
„Na lodowisku”-zabawa ruchowa.Dzieci nakładają łyżwy- owijają stopy gazetą i oklejają taśmą.
W rytm muzyki swobodnie poruszają się po całej sali naśladując jazdę na łyżwach. Na przerwę w muzyce wykonują polecenia nauczycielki:
zamieńcie się w pingwina i poruszajcie się jak on
w fokę,kiwajcie się i klaszczcie tak jak ona
w niedźwiedzia polarnego, ryczcie i poruszajcie się tak jak on.
,,Bitwa na śnieżki”- zabawa ruchowa.
Dzieci podzielone na dwie grupy stoją naprzeciw siebie oddzielone liną. Każde z nich trzyma w ręku ,,śnieżną kulę” (kulę z gazety). Na hasło przerzucają kule na pole przeciwnej drużyny. Na dźwięk dzwonków- przerywają bitwę i liczą kule. Wygrywa ta drużyna, która ma mniej kul na swoim polu.
,,Kto pierwszy- ten lepszy”- rozwiązywanie zagadek”
Dzieci podzielone na grupy. Ich zadaniem jest podanie prawidłowych rozwiązań odczytywanych przez nauczycielkę zagadek (zał. 2). Odpowiada ta grupa, która jako pierwsza uderzy pałeczką w dzwonki.
,,Taniec ze śniegowymi kulami”
Dzieci podzielone na grupy. Każda z grup otrzymuje płachtę na której leżą ,,śniegowe kule” (kule z gazety). Tańczą w rytm muzyki ( walc, rock end roll, lambada) trzymając płachtę tak, aby nie zgubić żadnej kuli. Wygrywa ta ...