Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
WSPÓŁPRACA WYCHOWAWCY Z RODZICAMI
Scenariusz spotkania z rodzicami
Temat : ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO DZIECKA
Czas trwania: 1 godzina
Cel ogólny:
o poszerzanie wiedzy na temat roli czasu wolnego w rozwoju dzieci.
Cele szczegółowe (rodzice):
o znają potrzeby rozwojowe dzieci związane z czasem wolnym;
o potrafią zaplanować najkorzystniejsze dla dzieci formy spędzania czasu wolnego;
o znają pakiet propozycji przedszkolnych i innych placówek
Czas zajęć: 90 minut
Formy i metody zajęć :
o mini wykład,
o metaplan,
o prezentacje,
o „burza mózgów”,
o dyskusja ukierunkowana,
o rozmowa.
Materiały do zajęć:
• załączniki do scenariusza: prezentacja PowerPoint na temat czasu wolnego, ulotki informacyjne.
• materiały plastyczne, np. plakaty, mazaki, „cenki”.; stoliki ustawione do pracy w 4 grupach.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
|Tematyka |Czynności nauczyciela/ uczestników zajęć |Materiały |
| |Nauczyciel wita, przypomina o odmiennej formie spotkania, podaje jego temat i cele. Prosi o wyrażenie|Na tablicy wiszą: temat zajęć, cele; |
|Sprawy organizacyjne |opinii nt. celów. | |
| |Rodzice ustosunkowują się do propozycji. | |
| |Nauczyciel wyjaśnia co to jest czas wolny, jego funkcje i jak ważna jest dobra organizacja czasu |Prezentacja PowerPoint na temat roli |
|Znaczenie czasu wolnego w |wolnego dla rozwoju dziecka. Ile korzyści niosą ze sobą dobrze zorganizowane zajęcia, a ile szkody |czasu wolnego w rozwoju dzieci; |
|prawidłowym rozwoju dziecka |zła forma spędzania wolnego czasu. | |
| |Nauczyciel łączy uczestników w 4 grupy: losowanie karteczek w 4 kolorach. Podaje instrukcję do |4 plakaty z pytaniami: |
|Sposoby spędzania czasu |ćwiczenia i kieruje jego przebiegiem. |Jak nasze dzieci spędzają czas wolny?|
|wolnego przez dzieci |Rodzice dyskutują na temat : „Sposoby spędzania czasu wolnego przez nasze dzieci” - zapisując swoje |Jak rodzice chcieliby, żeby spędzały |
| |odpowiedzi na 3 pytania. |czas wolny? |
| |Rodzice prezentują swoje plakaty, dzielą się refleksjami na temat wyników ćwiczenia. |Dlaczego nie jest tak, jak chcieliby |
| | |rodzice? |
| | |mazaki, instrukcja do ćwiczenia; |
| |Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie : Co możemy zrobić, żeby dzieci efektywnie spędzały czas |plakat, mazaki; |
|Wpływ rodziców na organizację|wolny? Wyjaśnia, na czym polega „burza mózgów”. Nauczyciel kieruje przebiegiem ćwiczenia. |„cenki”; |
|czasu wolnego dzieci |Rodzice podają swoje propozycje. Jedna osoba zapisuje je na tablicy. | |
| |Nauczyciel rozdaje rodzicom po 2 „cenki” i prosi o wybranie najważniejszych ich zdaniem wniosków. | |
| |Podsumowując wyniki „burzy mózgów” nauczyciel kieruje dyskusją nt. konkretnych sposobów realizacji | |
| |wybranych wniosków . | |
| |Nauczyciel prezentuje rodzicom wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów, w której odpowiadali oni|Prezentacja PowerPoint |
|Opinie i potrzeby uczniów na |na pytania: |z wynikami ankiety; |
|temat spędzania czasu wolnego|Jak spędzają czas wolny? Jak chcieliby spędzać czas wolny? |ulotki zawierające informacje nt. |
| |Z kim najczęściej spędzają czas ...