Dodaj publikację
Autor
Maria Stasiak
Data publikacji
2013-02-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
174

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie 6 dotyczący umiejętności pisania listu oficjalnego z załącznikami.
 Pobierz (docx, 2,0 MB)

Podgląd treści

Bełchatów, 14.11.2011 r.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI b

Temat: Uczymy się pisać list oficjalny.

Cele: uczeń powinien: znać podstawowe elementy listu, jako pisma użytkowego; różnice między listem prywatnym a oficjalnym,

umieć: redagować list oficjalny; świadomie przestrzegać reguł ortograficznych, prawidłowo zapisać zwroty grzecznościowe; używać formy listu oficjalnego lub prywatnego w odniesieniu do odpowiedniego adresata; korzystać z odpowiednich zwrotów i wyrażeń charakterystycznych dla tego pisma użytkowego; logicznie myśleć; dbać o kulturę słowa.

Kształcenie świadomości językowej ucznia.

Formy pracy: indywidualna, praca zbiorowa

Czas trwania: 45 min.

Środki dydaktyczne: karty pracy, przykład listu oficjalnego, notatka z lekcji

Tok lekcji:

Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji).

Faza wstępna:

Przypomnienie co to jest list.

(List – to pismo użytkowe, forma wypowiedzi, w której nadawca zwraca się do odbiorcy (adresata), służy do przekazywania jakichś informacji).

- jaki rodzaj listu już znamy? - list prywatny, nieoficjalny,

- przypomnienie schematu budowy listu (miejscowość, data, nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie, podpis, PS) –uczniowie podchodzą do tablicy i przyczepiają kartoniki z nazwami poszczególnych części listu w odpowiednie miejsca, tworząc schemat listu;

- przypomnienie trzech sposobów zapisu daty (uczniowie zdolni)

14.11.2011 r., 14 XI 2011 r., 14 listopada 2011 r.;

- przypomnienie prawidłowego adresowania kopert;

- jak zapisujemy zwroty grzecznościowe w listach?

Faza właściwa lekcji:

Poznanie kolejnej z odmian listu – listu oficjalnego – kierujemy go do osób publicznych, stosujemy układ graficzny jak w podaniu.

Uczniowie otrzymują przykładowy list oficjalny, mają za zadanie się z nim zapoznać i podkreślić zwroty, które nadają listowi charakter oficjalny. (zał.1).

Wykonanie zadania na karcie pracy – czym się charakteryzuje list oficjalny (zał. 2).

Wykonanie zadania na karcie pracy – podkreślanie nagłówków i formuły końcowej charakterystycznych dla listu oficjalnego. (zał. 3).

Rozdanie i odczytanie definicji listu oficjalnego oraz schematu listu oficjalnego (zał. 4).

Wykonanie zadania na karcie pracy - uczniowie słabsi dobierają do podanego celu najtrafniej sformułowane uzasadnienie (zał. 5), uczniowie lepsi samodzielnie dopisują uzasadnienia do celu.(zał. 6).

Rekapitulacja

Zebranie informacji - czym się różni list oficjalny od nieoficjalnego?

(list oficjalny - adresat bliżej nam nieznany, urząd; zapisujemy swoje dane i adres, inne nagłówki i zwroty końcowe, styl zwięzły, oficjalny z dystansem).

Ocena pracy ucznia.

Zadanie pracy domowej: ćw.3 str. 22 z z.ćw. lub napisz dowolny list oficjalny.

Lekcję opracowała i przeprowadziła:

Maria Stasiak

Zał. 1

Zał. 2

Zał. 3

Zał.4

Szablon listu oficjalnego

Imię i nazwisko nadawcy Miejscowość, dnia dzień miesiąc rok

Adres: ulica, numer domu i numer mieszkania (np. Wrocław, dnia 21 stycznia 2011 r.)

Kod pocztowy ...