Dodaj publikację
Autor
Beata Dobrowolska-Bar
Data publikacji
2013-03-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-letnich.
 Pobierz (docx, 13,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Dnia:

Grupa wiekowa: 4-latki

Nauczyciel prowadzący: mgr Beata Dobrowolska-Bar

TEMAT: ,,PRZYGODY BURKA Z PODWÓRKA”

Obszary edukacyjne:

- Edukacja przyrodnicza

Rozwijanie postawy opiekuńczej wobec zwierząt; kształtowanie postawy dostrzegania potrzeb innych.

- Edukacja z zakresu przygotowania do nauki pisania i czytania

Doskonalenia zdolności myślenia i zapamiętywania, umiejętności skupienia uwagi, patrzenia, słuchania i rozumienia.

Cele główne: Uwrażliwianie na potrzeby niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy.

Doskonalenie zdolności myślenia i zapamiętywania; umiejętności skupienia uwagi, patrzenia, słuchania i rozumienia.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- analizuje treść utworu – omawia (i ocenia) postępowanie bohaterów z próbą uzasadnienia własnego stanowiska

- rozumie określenia dotyczące kierunków położenia przedmiotów w przestrzeni

- składa obrazki z części

- ilustruje ruchem treść piosenki

- dopasowuje domy zwierząt do ich mieszkańców

- wykonuje pracę plastyczną wg własnego pomysłu

Środki dydaktyczne:

- 5 obrazków historyjki obrazkowej

- buda dla psa z kartonu, pies – maskotka

- puzzle przedstawiające różne rasy psów

- płyta CD zespołu ,,Bahamas”

- domy różnych zwierząt i ich mieszkańcy

Metody pracy:

- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych;

- słowne: opowiadanie, rozmowa;

- oglądowe: obserwacja, pokaz, opis

Formy pracy:

- z całą grupą, indywidualna

Literatura:

,,Kłopoty Burka z podwórka” – L. Krzemieniecka

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Inspiracja do zajęcia: ,,Przygody Burka z podwórka” – historyjka obrazkowa.

Analizowanie treści utworu – omawianie i ocenianie postępowania bohaterów z próbą uzasadnienia własnego stanowiska.

,,Burek się chowa” – doskonalenie umiejętności posługiwania się określeniami dotyczącymi kierunków położenia przedmiotów w przestrzeni: obok, na, w, za, pod.

,,Jak nazywa się ten pies?” – składanie obrazka z części w całość.

Zabawa ruchowa do piosenki:,, Puszek, maluszek” – ilustrowanie ruchem treści utworu.

,,Czyj to dom” – rozpoznawanie i nazywanie różnych domów zwierząt i ustalanie ich mieszkańców.

,,Mój projekt budy dla psa” – kolorowanie konturu budy wg własnego pomysłu; naklejanie psa – kundelka.

Oglądanie i omawianie prac kolegów; zorganizowanie wystawy.