Dodaj publikację
Autor
Beata Dobrowolska-Bar
Data publikacji
2013-03-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
24

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć artykulacyjnych z wykorzystaniem inscenizacji w grupie dzieci 5-letnich.
 Pobierz (docx, 23,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ARTYKULCYJNYCH

Z WYKORZYSTANIEM INSCENIZACJI

Data: 15.06.2012 r.

Grupa: 5-latki

Nauczyciel prowadzący: Beata Dobrowolska-Bar

Temat: JAK KOLCZATEK SZUKAŁ MIESZKANIA

Cele ogólne:

- Usprawnianie narządów mowy

- Stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela: doskonalenie uwagi, pamięci; kształcenie logicznego myślenia

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- przygotowuje inscenizację utworu

- uczy się kultury obioru i właściwych zachowań podczas inscenizowania z wykorzystaniem gry aktorskiej,

- nabywa doświadczeń w operowaniu sylwetami

- odpowiada na zadawane pytania,

- rozwiązuje zagadki,

- aktywnie uczestniczy w zabawach z wykorzystaniem ćwiczeń artykulacyjnych

Metody:

- słowne: inscenizacja, polecenia, zagadki, rozmowa z dziećmi, ćwiczenia artykulacyjne,

- oglądowe: obserwacja, pokaz

- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych.

Formy pracy:

- z całą grupą

- indywidualna

- grupowa

Środki dydaktyczne:

- tekst inscenizacji opracowany na podstawie opowiadania H. Bechlerowej ,,Jak Kolczatek szukał mieszkania”,

- teksty zagadek

- rekwizyty potrzebne do inscenizacji: opaski z sylwetami (jeżyk, wierzba, ul, krzak berberysu, żabka, pszczoły),

- 3 obrazki przedstawiające: jeża, żabę, pszczołę,

- tamburyno, dzwonek

- chmurki wycięte z bibuły

- piłka

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Powitanie dzieci i zaproszenie do obejrzenia inscenizacji w wykonaniu kolegów.

Oglądanie I części inscenizacji.

Inscenizacja w oparciu o opowiadanie H. Bechlerowej

,,Jak Kolczatek szukał mieszkania”

Występują:

jeżyk

wierzba

ul

krzak berberysu

narrator

żabka

pszczoła

J: Uf, uf, uf, uf. Brr, brr, brr… ale zimno.

Zbliża się zima, a ja jeszcze nie mam mieszkania na zimę.

O o o jaka piękna wierzba, pójdę zapytam może da mi mieszkanie na zimę!

W: Szsz, szsz, szsz… czego szukasz jeżyku?

( wierzba jesienna – czarna, rozczochrana)

J: Uf, uf, uf… zbliża się zima. Czy mogę zamieszkać u ciebie ?

W: Szsz, szsz, szsz, u mnie już ktoś mieszka. Widzę, ż masz ciekawy nosek i pewnie chciałbyś wiedzieć, kto. Tego ci nie powiem.

J: Uf, uf… powiedz chociaż jak wygląda?

W: Sz, sz… ma płaszczyk zielony jak trawa. Poza tym umie grać i śpiewać.

J: Ma płaszczyk zielony jak trawa i umie grać i śpiewać…

Czy na skrzypcach. Bo jeżeli tak, to może świerszczyk, co robi cyk, cyk, cyk?

W: Sz, sz… za dużo chciałbyś wiedzieć, mój kolczasty gościu. Przyjdź wiosną zobaczysz.

J: Uf, uf, uf… Nie pozostaje mi nic innego jak wrócić do ogrodu, coraz silniejszy wiatr się zrywa

(dzieci naśladują wiatr: szsz, szsz…)

O o o…, ha, ha, ha jakiś domek stoi tam. Zapukam i zapytam, czy mogę w nim zamieszkać.

(Kolczatek puka do ula)

Puk, puk, stuk, stuk… Czy nie mógłbym znaleźć u ciebie zimowego mieszkania?

Ul: Ho, ho, ho, ho… u mnie już ktoś mieszka.

J: Uf, uf… u ciebie ...