Dodaj publikację
Autor
Beata Dobrowolska-Bar
Data publikacji
2013-03-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5/6-letnich.
 Pobierz (docx, 17,6 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęcia

,,Bezpieczny przedszkolak – zabawy na powietrzu”

Data: 21.02.2013 r.

Nauczyciel prowadzący: mgr Beata Dobrowolska-Bar

Grupa wiekowa: 4/6-latki

Temat: ,,Dbam o bezpieczeństwo swoje i kolegów” – zabawy na śniegu

CEL GŁÓWNY:

Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych

Cele szczegółowe

Dziecko:

- zna różne możliwości zabaw na śniegu

- rozumie konieczność wybierania bezpiecznych miejsc do zabawy

- przestrzega ustalonych zasad bezpieczeństwa podczas zabaw

- rozwija pomysłowość i własną inwencję w zabawach

- nabywa wiary i siły we własne możliwości

Metody:

- słowna (rozmowa)

- oglądowa (ilustracje)

- czynna (zabawy na śniegu)

- Pedagogika zabawy I. Majchrzak

Formy:

- praca z całą grupą

- praca w zespołach

- praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

- ilustracje przedstawiające zabawy na śniegu

- medale ,,Bezpieczny przedszkolak zimą”

- wizytówki imion

- gwizdek

- chorągiewki

- marchewki, kasztany, orzechy włoskie

Sprzęt:

- sanki (jedne dla dwojga dzieci)

Literatura: K. Wlaźnik ,, Wychowanie fizyczne w przedszkolu”

Przebieg zajęcia

Zabawa integracyjna ,,Hej dzień dobry witaj cześć”.

Zgromadzenie dzieci przy tablicy tematycznej, nawiązanie do wyjścia na dwór.

Powitanie przez dzieci przybyłego gościa z dalekiej północy – polarnego misia Izydora.

Zaproponowanie dzieciom konkursu ,,Bezpieczny przedszkolak Zimą” – umieszczenie medali przez dzieci na swoich wizytówkach imion – elementy metody I. Majchrzak.

Przedstawienie przez nauczycielkę dzieciom różnych sposobów zabaw na śniegu z wykorzystaniem ilustracji; zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa w każdej poniższej sytuacji:

- zabawy bieżne

- rzucanie śnieżkami

- jazda na sankach

- lepienie śniegowych zwierzątek.

Wyjaśnienie dzieciom zasad konkursu:

zbieranie punktów przez zachowanie bezpieczeństwa podczas ubierania się w szatni, zabaw na śniegu i podczas powrotu do przedszkola

reagowanie dzieci na ustalone sygnały:

(jeden sygnał gwizdkiem – zbiórka,

dwa sygnały gwizdkiem – pójście w parach)

Wejście do szatni – założenie odpowiedniego ubioru do aktualnej pogody i zabaw na śniegu.

Spacer parami do ogrodu przedszkolnego.

Udział dzieci w zabawach:

Udeptywanie ścieżek

Dzieci ustawione w szeregu; na sygnał nauczyciela rozpoczynają udeptywanie ścieżek do wyznaczonego miejsca, następnie powracają tą samą trasą.

Bieg slalomem

Dzieci ustawione w rzędzie za nauczycielką, która prowadzi korowód między drzewami: chodem, biegiem.

,,Śniegowy tunel”

Dzieci ustawione w rzędzie; na sygnał nauczyciela przechodzą jedno za drugim przez długi tunel z obręczy.

,,Berek stójka”

Dzieci w rozsypce. Jedno wyznaczone na berka lepi kulę średniej wielkości. Dzieci uciekają od berka i na hasło: ,,Stój!” zatrzymują się. Wtedy berek celuje w nogi najbliżej stojącego dziecka. Kogo kula dotknie, ten staje się berkiem. Szybko lepi kulę i zabawa trwa dalej.

Chodzenie po śladach

Dzieci ustawione w rzędzie; pokonują wybrany odcinek ogrodu przedszkolnego idąc po śladach nauczycielki.

Ćwiczenia z sankami

Ustawienie parami, sanki w środku

- równoczesne podnoszenie sanek przez dzieci ...