Dodaj publikację
Autor
Beata Dobrowolska-Bar
Data publikacji
2013-03-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz uroczystości przedszkolnej z okazji pożegnania lata i powitania jesieni.
 Pobierz (docx, 19,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz uroczystości przedszkolnej

z okazji

,,Pożegnania lata i powitania jesieni”

Data: 05.10.1012 r.

Prowadząca: mgr Beata Dobrowolska-Bar

Temat: OSTATNI REJS

CEL GŁÓWNY:

- Poszerzanie doświadczeń dzieci i wspieranie ich rozwoju poprzez organizowanie okazji edukacyjnych

- Integrowanie się i nawiązywanie życzliwych kontaktów z dziećmi z różnych grup przedszkolnych

- rozbudzanie i rozwijanie zaufania między uczestnikami zabawy; wzmocnienie więzi uczuciowej z kolegami i koleżankami z grupy

CELE OPERACYJNE

Dziecko:

- stosuje się do reguł ustalonych w zabawie

- sprawnie porusza się w przestrzeni, wyrabia płynność i zręczność ruchów

- uczestniczy w zabawach z elementami improwizacji ruchowej do piosenki i muzyki

- obserwuje zmiany zachodzące w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku

- współdziała w zespole

- eksperymentuje z tworzywem – zgniata, zwija w rulon, formuje dany kształt, komponuje

- odczuwa radość z udanej zabawy

SYTUACJA POPRZEDZAJĄCA SPOTKANIE

- współpraca z innymi nauczycielami mająca na celu zapoznanie dzieci z treścią i improwizacją ruchową piosenek i utworów wykorzystanych podczas uroczystości

- ogłoszenie dnia 05.10.2012 r. ,,Dniem kolorów marynarskich”

METODY:

- podająca

- problemowa

- aktywizująca

- praktyczna

- pedagogiki zabawy Klanza; ASM wg B. Strrauss

FORMY:

- zbiorowa

- indywidualna

- praca w zespole

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- gazety

- kosz

- pojemniki na lunety i kulki z gazet

- statek piracki

- chusta animacyjna

- tamburyno

- płyty CD: ,,Rejs na Czystą Wyspę”, ,,Razem w przedszkolu”, ,,Muzyka i ruch dla każdego”, ,,Zabawy muzyczno-ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem ASM wg B. Strauss”

LITERATURA:

- materiały warsztatowe, ,,Pedagogika zabawy w przedszkolu”

- Zabawy muzyczno-ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem ASM wg B. Strauss

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI

Zebranie się dzieci i nauczycieli przebranych za marynarzy w dużej sali.

Przywitanie dzieci i nauczycieli przez Kapitana Błyskawicę i zaproszenie do rejsu na pożegnanie lata.

Ustalenie reguł gwarantujących udaną zabawę.

Podróż pociągami do Szczecina – zabawa do piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka”. Dzieci tworzą pociągi mające dotrzeć do portu.

Postój w Szczecinie. Wykupienie miejsca na statku przez najmłodszą grupę przedszkolną ,,Kubusie Puchatki” poprzez odtańczenie poleczki.

Opowieść ruchowa ,,Wypływamy w podróż” – dzieci ilustrują ruchem i efektami dźwiękonaśladowczymi treść opowieści.

Rozpoczęcie rejsu – odśpiewanie I zwrotki piosenki ,,Zuch marynarz” – zabawa improwizowana ruchem do piosenki (naśladowanie pływania i wiosłowania).

Powitanie lądu – Afryki. Wykonanie zadania zleconego przez dzieci z afrykańskiej wioski. Formowanie kul - ,,kokosów” z gazet – przez grupę dzieci 4-letnich ,,Jagódki”.

Zaproszenie dzieci do tańca afrykańskiego na cześć dzieci z innego kontynentu do piosenki ,,Ambo Sambo”.

Przygotowanie się marynarzy do sztormu – formowanie kul. Układanie z nich kół ratunkowych – grupa dzieci 4-letnich ,,Wesołe Nutki”.

Opowieść ruchowa ,,Burza na oceanie” – dzieci ilustrują ruchem i efektami dźwiękonaśladowczymi treść opowieści.

Wyruszenie w dalszy rejs do II zwrotki piosenki ...