Dodaj publikację
Autor
Dorota Sugier
Data publikacji
2013-03-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
35

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt lekcji z fizyki dla III klasy gimnazjum na temat prawa Ohma. Wykorzystano w niej, oprócz zestawu doświadczalnego, symulację komputerową zamieszczoną na stronie wydawnictwa Zamkor. Szczególnie polecam nauczycielom, którzy nie mają możliwości budowania obwodów elektrycznych na lekcji.
 Pobierz (docx, 25,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji z fizyki

TEMAT LEKCJI: Badanie zależności między natężeniem prądu płynącego w przewodniku, a napięciem przyłożonym między jego końcami.

CELE KSZTAŁCENIA

WYMAGANIA OGÓLNE

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE

I. Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk lub rozwiązania prostych zdań obliczeniowych

UCZEŃ:

Zdefiniuje prawo Ohma

Zdefiniuje pojęcie jednostki – om

Zilustruje zależność wyrażoną przez prawo Ohma

Wyjaśni, co to jest opór elektryczny

Obliczy iloraz U/I

Obliczy opór przewodnika

Wymieni, od czego zależy opór przewodnika

II. Przeprowadzenie doświadczeń i wyciąganie wniosków otrzymanych z doświadczeń

UCZEŃ:

Wymieni i zastosuje elementy obwodu potrzebne do pomiaru natężenia i napięcia prądu na odbiorniku

Zaprojektuje i przeprowadzi doświadczenie obrazujące zależność natężenia prądu od napięcia

Narysuje schemat obwodu doświadczalnego

Zbuduje obwód według schematu.

Zmierzy napięcie i natężenie prądu

Wyjaśni, jaka jest zależność natężenia prądu od napięcia

Zilustruje prawo Ohma za pomocą wykresu

CELE WYCHOWAWCZE

Kształtowanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów, wyciągania i formułowania wniosków.

Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

Rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi.

METODY PRACY

Pokaz doświadczenia

Doświadczenie uczniowskie z wykorzystaniem symulacji komputerowej

Pogadanka z elementami wykładu

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Zestaw doświadczalny do zilustrowania prawa Ohma: przewody, baterie, opornik, woltomierz i amperomierz

Tablica multimedialna

Symulacja komputerowa – prawo Ohma – strona internetowa wydawnictwa ZamKor

Karty pracy

PRZEBIEG LEKCJI

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

Część wstępna.

1. Sprawdzenie listy obecności.

2. Przypomnienie podstawowych wiadomości z poprzednich lekcji

Czym jest prąd w metalach?

Jakie są warunki konieczne do przepływu prądu?

Jakie znasz skutki przepływu prądu?

Co to jest natężenie i napięcie elektryczne?

Jaki jest umowny kierunek przepływu prądu?

Czym mierzymy napięcie i natężenie prądu, jak urządzenia te włączamy do obwodu?

2. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela

Część właściwa lekcji

1. Nauczyciel formułuje temat lekcji „Badanie zależności między natężeniem prądu płynącego w przewodniku, a napięciem przyłożonym między jego końcami.”

2. Nauczyciel wyznacza ucznia, który na tablicy rysuje schemat układu pomiarowego.

3. Nauczyciel nadzoruje zbudowanie układu pomiarowego na podstawie schematu.

4. Nauczyciel wraz z uczniami przeprowadza doświadczenie

Sprawdzają jak zmieni się natężenie prądu w zależności od przyłożonego napięcia. Wyniki doświadczeń zapisują w tabeli(zad 2. karta pracy)

5. Nauczyciel naprowadza uczniów na wyciągnięcie prawidłowych wniosków z przeprowadzonego doświadczenia

6. Nauczyciel uruchamia symulację komputerową (strona internetowa wydawnictwa ZamKor: Fizyka.zamkor.plzamkor laboratoriumsymulacje doświadczeń i zjawiskprogramy fizyki w gimnazjumprawo Ohma).

Nauczyciel omawia cel symulacji komputerowej.

Określa zakres pomiarowy dla woltomierza 10V oraz dla amperomierza 300mA.

Nauczyciel zmienia kolejno napięcie prądu – 1V, 2V, 3V, 4V, 5V, 6V, 7V, 8V, 9V, 10V. Uczniowie odczytują wartości natężeń prądów dla tych napięć.

Nauczyciel zadaje ...