Dodaj publikację
Autor
Bożena Łęgowiak
Data publikacji
2013-03-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
45

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja ta zawiera konspekt lekcji otwartej języka angielskiego do wykorzystania w 1 klasie gimnazjum.
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Opracowała: Bożena Łęgowiak

TEMAT: Describing people – physical description (opis postaci – wygląd zewnętrzny)

OPIS KLASY: klasa Iac PG w Kamieńsku

CZAS: 45 minut

CELE LEKCJI:
▪ przypomnienie i utrwalenie słownictwa związanego z opisywaniem postaci;
▪ wprowadzenie nowej leksyki (opis fizyczny, wzrost, budowa ciała, wiek, włosy, twarz);
▪ przypomnienie i utrwalenie znaczenia oraz odmiany czasowników to be, have got;
▪ rozwijanie sprawności mówienia;
▪ doskonalenie poprawnej wymowy;
▪ rozwijanie umiejętności współpracy w parach i w kilkuosobowych grupach;
▪ doskonalenie umiejętności korzystania ze słowników;
▪ wdrażanie dyscypliny;

SŁOWNICTWO I STRUKTURY GRAMATYCZNE: słownictwo związane z opisywaniem postaci (opis fizyczny, wzrost, budowa ciała, wiek, włosy, twarz, części ciała, części garderoby); odmiana czasowników to be oraz have got;

POMOCE DYDAKTYCZNE: przygotowane słownictwo – kserokopie; wycinki z gazet i czasopism (zdjęcia i wizerunki znanych osób); słowniki polsko – angielskie i angielsko – polskie;

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Rozgrzewka językowa – przypomnienie części ciała i nazw ubrań oraz elementów garderoby; nauczyciel sprawdza poprzez „burzę mózgów” znajomość słownictwa z podanych dziedzin (uczniowie podają wyrazy zaczynające się na kolejne litery alfabetu);

2. Podanie tematu lekcji i przedstawienie celów lekcji oraz zagadnień, które będą poruszane na zajęciach;
3. Załącznik 1 – uczniowie samodzielnie lub w parach dopasowują wyrazy do poszczególnych kategorii. Nauczyciel prosi, aby uczniowie podkreślili słowa, których nie znają. W celu sprawdzenia nowego słownictwa, uczniowie mogą korzystać z wcześniej rozdanych słowników;

4. Sprawdzenie odpowiedzi na forum klasy i ćwiczenie wymowy słów sprawiających największą trudność;

5. Załącznik 2 – spośród podanych słów i wyrażeń każdy uczeń opisuje samego siebie;

6. Wybrani uczniowie odczytują swoje opisy – zwrócenie szczególnej uwagi na poprawność wymowy;

7. Przypomnienie odmiany czasowników to be oraz have got za szczególnym zwróceniem uwagi na trzecią osobę liczby pojedynczej;

8. Opisywanie kolegów z klasy – każdy uczeń opisuje kolegę / koleżankę z klasy, a pozostali uczniowie zgadują o kogo chodzi;

9. Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy, rozdaje wcześniej przygotowane zdjęcia znanych osób i prosi, aby uczniowie przygotowali w miarę szczegółowy opis osoby w oparciu o poznane słownictwo. Uczniowie mogą przygotować opisy w formie pisemnej lub ustnej;

10. Poszczególne grupy prezentują na forum klasy swoje opisy;

11. Na zakończenie nauczyciel podchodzi do wybranego ucznia i prosi o wylosowanie jednego z pasków, na których znajdują się imiona i nazwiska osób w klasie lub nauczycieli uczących w danym zespole klasowym. Zadaniem ucznia jest opisanie danej osoby bez podawania jej danych. Uczeń, który pierwszy odgadnie, o jaką osobę chodzi, losuje kolejny pasek z nazwiskiem, itd.;

12. Zebranie i podsumowanie poznanych wiadomości;

13. Dokonanie oceny pracy uczniów ...