Dodaj publikację
Autor
Tomasz Osławski
Data publikacji
2013-03-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
81

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

jak w tytule
 Pobierz (doc, 25,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji poznawczej

1. Klasa: 4
2. Prowadzący: Tomasz Osławski
3. Temat: Jak naprawić zbója? Ćwiczenia charakterystyki postaci na przykładzie ballady „Powrót taty” A. Mickiewicza
4. Czas realizacji: 90 minut
5. Metody: pogadanka, głośne czytanie z podziałem na role, uzupełnianie osi czasu wydarzeń
6. Formy: praca samodzielna, praca w grupach
7. Środki dydaktyczne: portret Mickiewicza, nagranie z czytanym tekstem, tekst utworu z podręcznika, słownik terminów literackich
8. Bibliografia:
- B. Chrząstowska, E. Polański Nauczanie języka polskiego w klasie IV, Warszawa 1985
- M. Nagajowa, Kształcenie języka ucznia w szkole podstawowej, Warszawa 1985
- Polonista w szkole, pod red. A. Sitarz-Janus, Kraków 2004
- Doskonalenie warsztatu nauczyciela polonisty, pod red. A Sitarz-Janus, Kraków 2005

Cele:

- Uczeń zna: pojęcia: charakterystyka, osoba niejednoznaczna, plan wydarzeń, ballada, nazwisko autora utworu, bohaterów utworu,
- Uczeń potrafi: przeczytać na głos wybrany fragment tekstu ( czytanie z podziałem na role), ułożyć plan wydarzeń, wyciągać wnioski pracować w grupie, wymienić postaci oraz dokonać ich oceny, odróżniać zachowania dobre od złych

Przebieg zajęć:

1. Ogniwo wstępne lekcji- przywitanie z klasą, sprawdzenie obecności
2. Nauczyciel pokazuje uczniom podobiznę Adama Mickiewicza i pyta czy znają tego autora. jeżeli tak to jakie znają jego utwory. Nauczyciel podaje krótką informację do zeszytu nt. A. Mickiewicza
3. Uczniowie otwierają podręczniki na stronie z tekstem ballady i śledząc tekst słuchają nagrania
4. Nauczyciel prosi by dzieci przeczytały tekst po cichu, tym razem zwracając uwagę na podział na role, kolejność wydarzeń, bohaterów. Sam natomiast zapisuje na tablicy temat lekcji
5. Nauczyciel pyta się, czy uczniowie rozumieją treść utworu i czy mają jakieś pytania. Następnie uczniowie wymieniają bohaterów po czym ochotnicy czytają na głos tekst z uwzględnieniem podziału na role.
6. Dzieci zostają podzielone na 3 grupy. Każda grupa układa plan ramowy. Po odczytaniu przez liderów najlepszy zapisują do zeszytu
7. Każda z grup otrzymuje zestaw pytań, na które poszukują odpowiedzi: w jaki sposób pokazana została rodzina kupca? (jacy są, żona, dzieci, kupiec), w jaki sposób pokazani zostali zbójcy? Następnie uczniowie prezentują swoje osiągnięcia, które nauczyciel zapisuje na tablicy
8. Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów przy czym zwraca uwagę na niejednoznaczność herszta zbójców- zadaje pytanie dzieciom, co było powodem zmiany jego postępowania? Uczniowie odpowiadają podając uzasadnienia
9. W grupach uczniowie dzielą się rolami, po czym na kolejnej lekcji każda z grup odtwarza przygotowaną w domu inscenizację
10. Nauczyciel pyta uczniów, jak się czuli podczas odgrywania postaci
11. Nauczyciel czyta ze słownika definicje ballady po czym uczniowie wynajdują wyczytane elementy w tekście.
12. Podsumowanie, wpisanie ...