Dodaj publikację
Autor
Bogusława Górka
Data publikacji
2013-03-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
68

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Komputer w życiu naszego dziecka. Scenariusz spotkania z rodzicami.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


Temat: Komputer w życiu naszego dziecka.

Cele:
• zapoznanie z pozytywnymi i negatywnymi skutkami używania komputera przez dziecko w młodszym wieku szkolnym,
• kształtowanie selektywnej postawy w stosunku do gier komputerowych,
• uświadomienie wpływu gier komputerowych propagujących przemoc na kształtowanie osobowości dziecka,
• zapoznanie z symptomami uzależnienia komputerowego oraz konsekwencjami tego uzależnienia.
Metody:
- rozmowa, dyskusja,
- metody twórczego rozwiązywania problemu,
- aktywizujące: debata „ za i przeciw”
Formy pracy
- z całym zespołem,
- grupowa
Przebieg spotkania

1. Powitanie rodziców.
Uczestnicy spotkania siadają z nauczycielem przy wspólnym stole.
2. Wprowadzenie do tematu spotkania.
Ćwiczenie 1
Uczestnicy spotkania tworzą 2 grupy. Zadaniem grup jest posegregowanie przygotowanych na kartonikach argumentów na te, które przemawiają na korzyść komputera i te, które określają niebezpieczeństwa wynikające z użytkowania komputera. Po właściwej segregacji każda grupa nakleja kartoniki na arkusz papieru i następuje krótka prezentacja powstałych w ten sposób plakatów. Nauczyciel przyczepia plansze z argumentami w widocznym miejscu sali.

Propozycje argumentów „ za”
• Możliwość szybkiego zdobywania różnorodnych informacji bez konieczności wychodzenia z domu – INTERNET
• Rozbudzanie zainteresowań i ciekawości dziecka
• Dostarczanie rozrywki, atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu
• Cenna pomoc dydaktyczna w nauce
• Dostęp do ciekawych programów multimedialnych opracowanych z myślą o uczniach
• Możliwość nawiązania ciekawych kontaktów z rówieśnikami
• Możliwość doskonalenia zręczności, pomysłowości, cierpliwości, itp.

Propozycje argumentów „ przeciw”
• Złodziej czasu
• Przedkładanie komputera nad inne, aktywne formy wypoczynku
• Brak kontroli nad sposobem użytkowania komputera przez dziecko pozostawione w domu
• Problemy zdrowotne związane z brakiem ruchu ,wzrokiem
• Łatwość dostępu do brutalnych gier
• Doprowadzenie do uzależnienia komputerowego
• Utożsamianie się z negatywnymi bohaterami gier komputerowych, przejmowanie ich nie zawsze stosownego sposobu działania, często nasyconego agresją

3. Prezentacja plakatu, dyskusja.
4. Prezentacja i krótkie omówienie przygotowanego przez nauczyciela diagramu.

| Uzależnienia |
|Główna aktywność dziecka- |
|komputer |
|Duma rodziców ze zdobytych przez |
|dziecko umiejętności |
| Fascynacja |
| Ciekawość |

Ćwiczenie 2
Próba odpowiedzi na pytania: Jakie cechy charakteru rozwijają gry oparte na przemocy?
Nauczyciel rozdaje rodzicom kartki z kilkoma wypisanymi cechami, prosi o ich uważne przeczytanie i odpowiedź: Czy chcę, aby takie właśnie cechy miało moje dziecko?
Następnie poleca odwrócić kartki na drugą stronę- znajduje się tam list dziecka wołającego o pomoc.
Propozycja cech
Brak tolerancji, egoizm, nastawienie na rywalizację, a nie współpracę, obojętność, agresja, bezwzględność, trudności w kontaktach społecznych, monotematyczność, brak innych zainteresowań, brak organizacji czasu wolnego, itp .Propozycja listu.
Kochani Rodzice!
1. Nie pozwólcie mi spędzać zbyt wiele czasu przed komputerem.
2. Nie pozwalajcie mi grać w gry oparte na przemocy, na początku zawsze się ich boję i często nie mogę zasnąć.
3. Nie wyganiajcie mnie do komputera ...