Dodaj publikację
Autor
Marta Maliszewska
Data publikacji
2013-03-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Warto czytać.
 Pobierz (doc, 29,5 KB)

Podgląd treści


„Warto czytać”
Czytelnictwo należy do najstarszych środków przekazu kulturowego. Odgrywa ogromną rolę w życiu pojedynczej jednostki jak i całego społeczeństwa. Książka wpływa na ogólny rozwój człowieka. Kształtuje osobowość, wyobraźnię, rozwija świat fantazji i marzeń .
Większość dzieci rozpoczynających obcowanie z literaturą wymaga pośrednictwa osób dorosłych . I właśnie dlatego na nas dorosłych spoczywa duża odpowiedzialność za właściwy akt inicjacji. Rzeczą oczywistą jest, że jak najwcześniejsze kontakty dzieci z literaturą mają istotne znaczenie dla rozwoju potrzeb i upodobań czytelniczych w dalszym życiu.
Książka dostarcza wiedzy o świecie, systematyzuje ją i uczy myślenia. Dzieje się tak od wczesnych lat życia dziecka dzięki rodzicom, nauczycielom, którzy są łącznikami między nim a książką.
Oddziaływanie ksiązki jest wszechstronne: książka przekazuje wiedzę o świecie i ludziach, pobudza wyobraźnię i kształci uczucia, a budząc wrażliwość na sprawy innych ludzi i kraju przyczynia się do kształtowania charakteru i aktywnej postawy wobec rzeczywistości.
Każdy książkę przezywa na swój sposób. Książka daje też nieporównywalną swobodę w zakresie wyboru treści, możliwości samodzielnego poruszania się w czasie i przestrzeni, wśród różnych gatunków literackich, autorskich osobowości.
Książka wreszcie jest towarzyszem niekłopotliwym. Można z niej korzystać w dowolnym miejscu i czasie, dostosować tempo lektury do chłonności własnego umysłu, zainteresowania, zmęczenia, wracać do miejsc najciekawszych i – jak to zwłaszcza dzieciom często się zdarza- opuszczać to co bezbarwne i nudne.
Nie zdajemy sobie sprawy jak często książka wyręcza nas i wspomaga w naszych wychowawczych działaniach. Dodaje mocy i trafności często nieporadnym słowom rodziców i nauczycieli, gdy rozmawiają z dziećmi o rzeczach fundamentalnych, zasadniczych: rzetelności i uczciwości, prostolinijności, odwadze, równości , braterstwie i miłości.
Zapamiętajmy!!!
„Literatura jest przewodniczką życia”
M. Patzerowa

[pic]opracowanie: Marta Maliszewska