Dodaj publikację
Autor
Anna Leśniewicz
Data publikacji
2013-03-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
14

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja jest oparta na przeprowadzonym badaniu za pomocą ankiety. Badanie miało na celu rozpoznanie stanu faktycznej wiedzy i dojrzałości wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w zakresie seksualności i odpowiedzialnego macierzyństwa.
 Pobierz (docx, 17,4 KB)

Podgląd treści

,,SEKSUALNOŚĆ A ODPOWIEDZIALNE KSZTAŁTOWANIE WŁASNEJ PRZYSZŁOŚCI WŚRÓD MŁODZIEŻY OŚRODKA”

Współczesny świat oferuje młodzieży wiele złudnych i łatwych do osiągnięcia przyjemności. Młodzi ludzie czerpią radość z przebywania w grupie rówieśniczej, zawierają przyjaźnie w rzeczywistości realnej a także w wirtualnej. Dostęp do szerokiej informacji w sieci i telewizji stwarza możliwości zaspokojenia ciekawości świata, w tym również ciekawości seksualnej, coraz młodszych dzieci. Rodzice, często zapracowani, niekiedy nieporadni i nieświadomi, nie potrafią kontrolować treści z jakimi ich dziecko ma styczność. Wcześnie pobudzona wyobraźnia prowokuje młodzież do eksperymentów. Staroświecka i niemodna czystość przedmałżeńska staje się pośmiewiskiem dla młodych wyzwolonych. Seks stał się przyjemnością, po którą można sięgać kiedy się chce i z kim się chce. Bez brania odpowiedzialności za drugiego człowieka i bez refleksji o własnym życiu.

Uczniowie mają zajęcia w szkole dotyczące przygotowania do życia w rodzinie. Jednocześnie ważne jest wsparcie edukacyjnej roli szkoły poprzez przemyślane działania Ośrodka- internatu. Jawią się tu duże możliwości czasowe oraz organizacyjne. Zorganizowane zajęcia grupowe pozwalają na pogłębianie wielu tematów, również tych realizowanych na zajęciach lekcyjnych a mających niezwykle ważkie znaczenie dla przyszłości naszych podopiecznych.

Praca w grupie wychowawczej daje pedagogom możliwość kształtowania postawy odpowiedzialności za siebie i innych. Zajęcia edukacyjno-wychowawcze w sposób przystępny mogą ukazać młodzieży wszystkie aspekty wiążące się z aktywnością seksualną i wczesnym macierzyństwem. Jest to sposób na ,, zmuszenie ‘’ młodych ludzi do refleksji, analizy własnych postaw, zweryfikowania posiadanej wiedzy.

Pracując w grupie dziewcząt w wieku 14-23 lata zaobserwowałam niepokojące zjawisko. Coraz częściej młode, nieprzygotowane do samodzielnego życia dziewczęta zachodzą w nieplanowaną ciążę. Skutki uprawiania seksu przedmałżeńskiego, bez jakichkolwiek zabezpieczeń powodują szereg komplikacji życiowych, z których wychowanki nie zdają sobie sprawy.

Aby uzyskać rzetelne dane dotyczące postrzegania macierzyństwa, ojcostwa a także zdiagnozowanie stopnia inicjacji seksualnej naszych podopiecznych została przeprowadzona wśród wychowanek internatu SOSW ankieta. Na zadane dziewczętom pytanie czy lubią małe dzieci 88% odpowiedziało twierdząco, ponadto 32% ankietowanych w chwili obecnej chciałoby zostać matkami. W zakresie opieki nad noworodkiem 52% uważa, że jest to trudne zadanie, natomiast 48% sądzi, że opieka nad niemowlakiem jest łatwa. Gdyby wychowanki miały teraz dziecko 88% chciałoby je wychowywać z ojcem dziecka, zaś 12% samotnie. Dziewczęta patrząc na swoje ciężarne koleżanki w 64% uważają, że są one szczęśliwe. Na ostatnie, najbardziej intymne, pytanie czy rozpoczęły życie seksualne 40% odpowiedziało twierdząco.

Wyniki badania sugerują, że warto zainwestować w pracę wychowawczo-edukacyjną mającą na celu wykształcenie u wychowanek umiejętności świadomego podejmowania decyzji o rozpoczęciu współżycia seksualnego, a także zaznajomić je z konsekwencjami wynikającymi z nieplanowanej ...