Dodaj publikację
Autor
Agnieszka
Data publikacji
2013-03-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
33

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt godziny wychowawczej. Zajęcia integracyjne dla uczniów klasy IV szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 39,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji godziny wychowawczej
w klasie IV

Temat: Co mamy ze sobą wspólnego?
Czas zajęć: 45 minut
Cel główny: Integracja zespołu klasowego.
Cele operacyjne:
1. Uczeń nawiązuje poprawne kontakty z kolegami i koleżankami.
2. Uczeń wpływa na przyjazną atmosferę w zespole, przełamuje onieśmielenie.
3. Uczeń potrafi nazwać swoje cechy charakteru oraz cechy innych osób w klasie.
4. Uczeń uświadamia sobie rolę, jaką pełni w grupie.
5. Uczeń uświadamia sobie cechy wspólne z członkami grupy.
6. Uczeń rozwija swoje poczucie wartości.
7. Uczeń potrafi znaleźć u innych pozytywne cechy.

Materiały: arkusze papieru, kolorowe kredki.

Organizacja zajęcia:
Uczniowie siedzą wspólnie z wychowawcą w kręgu, jak przy ognisku.

Formy pracy:
- plenum
- praca w małych zespołach.

Metody pracy:
- pogadanka.
- gry i zabawy psychologiczne.
- gry i zabawy integracyjne.

Etapy lekcji:

1) Czynności organizacyjne, rozgrzewka:

Uczniowie siedzą w kręgu każdy z nich mówi o swoim aktualnym samopoczuciu np.:
Dzisiaj czuję się jak kotek, bo jestem śpiący, oraz określa swoją gotowość do zajęć w skali od 1 do 6.

2) Twoje imię (sprawdzenie pracy domowej):
Uczniowie mięli zapisać na kartkach ulubioną formę swojego imienia. Do każdej litery dopasowując jakąś cechę np.:
E - elokwentna
W- wrażliwa

A – ambitna

Uczniowie przedstawiają swoje cechy. Jeśli wśród nich pojawi się jakaś negatywna np.:
W- wredny, nauczyciel odwołuje się do pozostałych uczniów, aby się wypowiedzieli czy  rzeczywiście dana cecha pasuje do ich koleżanki czy kolegi. Następnie wychowawca prowadzi do zmiany cechy negatywnej na zaletę np: W- wesoły. Następnie uczniowie
wypowiadają się o danej osobie, kończąc następujące zdanie:
Dobrze, że Kasia jest z nami, bo...

3) Część główna lekcji

A)Witam wszystkich, którzy tak jak ja.....

Uczniowie siedzą w kręgu, jedna osoba wypowiada zdanie zaczynające się od słów: Witam wszystkich, którzy tak jak ja....... (np.: lubią wakacje). Osoby, które lubią wakacje muszą wstać ze wszystkimi, którzy tak jako on/ona lubią wakacje. Kolejna osoba wypowiada inną wersję zdania, poszukując osób w klasie mających te same zainteresowania lub cechy.

B) Co mamy ze sobą wspólnego?

Uczniowie podzieleni są na sześcioosobowe zespoły, tak aby w każdym zespole znalazły się osoby, które na ogół nie spędzają czasu razem. Każda grupa otrzymuje arkusz papieru z narysowanym czarnym kołem oraz kolorowe kredki. Następnie, uczniowie rysują własne zazębiające się ze sobą koła podpisują je swoimi imionami. Ich zadaniem jest znalezienie jednej cechy wspólnej dla całej grupy i wpisanie jej w środkowym kole, oraz poszukanie cech wspólnych z osobami, z którymi ich koła zazębiają się i wpisanie ich w tych ...