Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Charakterystyka hydrograficzna Gminy Aleksandrów Kujawski
Główną rzeką i jedyną tego regionu jest Tążyna, która jest lewobrzeżnym dopływem Wisły. Tążyna przepływa przez zachodnią i północno-zachodnią część gminy. Początek swój bierze z podmokłych terenów na Wysoczyźnie Kujawskiej. Górny odcinek nosi nazwę Kanału Parchańskiego. Można w niej wyróżnić dwa odcinki, które różnią się pod względem hydrograficznym. Pierwszy odcinek związany jest z dopływem wód powierzchniowych z wysoczyzny morenowej, drugi odcinek pradolinny z wyraźnie wyciętą doliną związany jest z dopływem wód gruntowych. Długość Tążyny wynosi 49,8 km, a na terenie gminy 24 km.
Malownicza rzeka Tążyna w Aleksandrowe Kujawskim
Kompleks lasów wśród których płynie rzeka Tążyna w Aleksandrowie Kujawskim
Dolina rzeki Tążyny w Aleksandrowie Kujawskim
Ślad po wysokiej wodzie, na rzece Tążynie widoczny na drzewie w miejscowości Białe Błota
Ślady po wysokiej wodzie na rzece Tążynie
Rzeka Tążyna przy młynie wodnym w miejscowości Białe Błota
Nieczynny młyn wodny na rzece Tążynie w miejscowości Białe Błota
Sieć hydrograficzna terenu gminy jest bardzo uboga. Zarówno cieków jak i wód stojących jest bardzo mało. Jeziora są głównie pochodzenia polodowcowego.
W południowo-wschodniej części gminy, na wysokości 85,5m n.p.m. położone jest jezioro Ostrowąs. Powierzchnia zwierciadła wynosi 27,7 wody w ha.
Jezioro Ostrowąs w miejscowości Plebanka
Jezioro Babiak w Rożnie Parcelach
Jezioro w miejscowości Goszczewo
Uzupełnienie sieci hydrograficznej stanowią liczne oczka wodne, stawy po eksploatacji torfów i kruszywa naturalnego w dolinie Tążyny oraz stawy zachowane na terenach dawnych parków dworskich jak i przyzagrodowe pochodzenia naturalnego bądź antropogenicznego. Zasilanie wód ma charakter złożony ( deszczowo - śnieżny). Małe zasoby wody na omawianym obszarze wynikają przede wszystkim z niskich sum rocznych opadów atmosferycznych oraz z cech ukształtowania terenu i budowy geologicznej.
Torfy występują na obszarach środkowych tarasów Kotliny Toruńskiej na wysoczyźnie morenowej. Na terenie gminy Aleksandrów Kujawski torfowiska należą do niskich i zasilane są głównie wodami podziemnymi i rzecznymi w dolinach. Na terenie gminy najczęściej występują następujące rodzaje:
- drzewne,
- drzewno-trzcinowe,
- turzycowe,
- trzcinowo-turzycowe
Miąższość pokładów torfu osiąga przeciętnie od 1 do 3 metrów, są one zasobne w substancje odżywcze, organiczne i mineralne. Torfowiska zajmują w gminie ponad 600 ha powierzchni.
Torf ze szczątkami muszli w rejonie wsi Opoki
Obszary zabagnione w miejscowości Grabie
Mokradła i obszary zabagnione w miejscowości Grabie
Mokradła w miejscowości Grabie