Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Klasa: I Technikum
Nauczyciel prowadzący: mgr Monika Sobik
Nauczany przedmiot: chemia
Zakres nauczania: podstawowy
Temat lekcji: Izotopy i ich zastosowanie.
Dział: Budowa atomu.
Cele operacyjne
Uczeń po lekcji powinien:
• wyjaśnić co to są izotopy
• wśród podanych nuklidów wskazać izotopy
• zanalizować problem dlaczego z reguły masa atomowa pierwiastka nie jest liczbą całkowitą
• dokonywać obliczeń z zastosowaniem masy atomowej pierwiastka i składu izotopowego
• wyjaśnić co to jest czas połowicznego rozpadu (okres półtrwania)
• wykonywać proste obliczenia z zakresu czasu połowicznego rozpadu
• określić miejsce występowania izotopów w przyrodzie
• przedstawić zastosowanie izotopów
Metody i formy pracy:
• pogadanka
• „burza mózgów”
• problemowa
Środki dydaktyczne:
• układ okresowy
• rzutnik multimedialny
• karty pracy
• podręcznik: M. Litwin, S. Styka –Wlazło, J. Szymońska „Chemia ogólna i nieorganiczna” cz.1, wyd. Nowa Era, str. 26 - 28
• tablica, kreda
Tok lekcji:
Faza wprowadzająca:
• sprawy porządkowo-organizacyjne
• podanie tematu lekcji
• podanie celów i zadań lekcji
• przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji dotyczących pojęć: liczba atomowa, liczba masowa, masa atomowa.
Faza realizacyjna:
• wprowadzenie i podanie definicji izotopów na przykładzie izotopów wodoru – wskazanie liczby atomowej i liczby masowej w podanych izotopach, obliczenie liczby protonów i neutronów w tych izotopach
• wprowadzenie i podanie definicji nuklidu
• analiza problemu dlaczego z reguły masa atomowa pierwiastka nie jest liczbą całkowitą – uczniowie podają swoje hipotezy
• wprowadzenie wzoru na masę atomową pierwiastka – wyjaśnienie poszczególnych symboli we wzorze na masę atomową i jego modyfikacji
• wprowadzenie i podanie definicji czasu połowicznego rozpadu (okres półtrwania) – rozwiązanie prostego zadania dotyczącego czasu połowicznego rozpadu i wyprowadzenie wzoru na jego podstawie
• rozwiązywanie zadań na kartach pracy w celu utrwalenia wiadomości zdobytych na lekcji, przedstawienie rozwiązań na tablicy (załącznik 1)
• wprowadzenie zagadnienia zastosowania izotopów – krótka pogadanka z uczniami na podstawie której uczniowie opracują zadanie domowe
Faza końcowa:
• powtórzenie najważniejszych pojęć
• zadanie pracy domowej:
o Na podstawie podręcznika i/lub innych źródeł opisz zastosowanie izotopów.
o zad. 1,2,3 str. 28, podręcznik: M. Litwin, S. Styka –Wlazło, J. Szymońska „Chemia ogólna i nieorganiczna” cz.1, wyd. Nowa Era
• pożegnanie uczniów
Załącznik 1
KARTA PRACY UCZNIA
Zadanie 1
Spośród podanych nuklidów wybierz te, które należą do jednego zbioru izotopów.
Określ jakiego pierwiastka są to izotopy.
[pic], [pic], [pic], [pic], [pic], [pic], [pic],[pic]
Zadanie 2
Znane są dwa izotopy bromu: 79Br i 81Br. Oblicz zawartość procentową dwóch izotopów bromu w mieszaninie, jeżeli wiadomo, że średnia masa atomowa tego pierwiastka wynosi 79,9 u.
Zadanie 3
Oblicz czas połowicznego rozpadu izotopu pewnego pierwiastka, jeżeli wiadomo, że z próbki o masie początkowej 0 ...