Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Górska-Cichorek
Data publikacji
2013-04-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich o tematyce ekologicznej z uwzględnieniem zabaw dla dzieci nadpobudliwych.
 Pobierz (docx, 15,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć dydaktycznych

Temat kompleksowy: Ziemia – nasza planeta

Temat dnia: Czysta ziemia

Cele operacyjne:

potrafi wykonać prace plastyczną na zadany temat,

kształtowanie umiejętności korzystania z materiałów odpadowych,

wpajanie obowiązku segregacji śmieci

Cele ogólne:

- integracja grupy oraz budowanie poczucia bezpieczeństwa w grupie,

- rozładowanie napięcia ruchowego i emocjonalnego,

- koordynacja działania w grupie

Środki dydaktyczne: globus, materiały odpadowe: plastikowe pojemniki, kartoniki, papierki po cukierkach, klej, wycinanki, szary papier

Dzieci: 6 - letnie

Literatura: Irena Wieczorek, 22 kwietnia – Dzień Ziemi, „Wychowanie w przedszkolu”, 2002 nr 4, Anna Woźniak, Dobre rady na odpady, „Wychowanie w przedszkolu”, 2002 nr 4, Przewodnik metodyczny, Sześciolatek. Bawię się i uczę.

Przebieg zajęć

Powitanie

- „Klaśnięcie w kręgu”. Dzieci stoją w kręgu, prowadzący wyjaśnia, że będziemy witać się poprzez klaśnięcie w dłonie i uśmiech skierowany do osoby stojącej obok.

- „Kolana, łokieć, głowa, nos …” – przywitanie się równymi częściami ciała.

Rozmowa na temat: Jak dbać o czystość naszej planety?

przypomnienie jak nazywa się nasza planeta i jak wygląda (oglądanie globusa),

analiza chorób ziemi

powietrze zanieczyszczone przez dymiące kominy i spaliny samochodów,

brudna woda, zanieczyszczona ściekami, zaśmiecana przez ludzi,

zniszczone i spalone lasy,

wypowiadanie się dzieci na temat: Co należy zrobić, aby nasza planeta była czysta i zdrowa?

Zabawy ruchowe

„Naśladowanie gestów i ruchów”. Dzieci rozchodzą się po sali, a następnie otrzymują instrukcję, aby zaczęły się poruszać :

Chodząc po wąskiej kładce.

Stawiając najdłuższe kroki jak potrafią;

Podskakując na jednej nodze;

Chodząc na czworakach;

Skacząc na obu nogach razem;

Chodząc na piętach;

Chodząc krokiem tanecznym;

Chodząc jak najdziwniejszymi krokami;

Chodząc z dzbanem na głowie;

Chodząc niosąc obiad na tacy;

„Wspólne wstawanie”. Dzieci dzielą się w pary, odwracają się tyłem do siebie, kucają trzymają się tyłem pod ręce i na hasło razem wstają. Mogą to powtórzyć dwa lub trzy razy zmieniając parę. 

Wykonanie pracy plastycznej w grupach techniką collage pt.: Ziemia to nasz dom.

Wspólne przygotowanie wystawy prac przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej.