Dodaj publikację
Autor
EWA KRÓLEWIECKA-LEBIEDOWICZ
Data publikacji
2013-04-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć dla uczniów klasy 6 szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 27,2 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT

TEMAT: Dym nikotynowy w życiu człowieka

NAUCZYCIEL PROWADZĄCY:

DATA: 31.05.2013

KLASA: VI

CZAS TRWANIA: 2 X 45 MIN.

CELE OGÓLNE:

UŚWIADOMIENIE SZKODLIWEGO DZIAŁANIA DYMU NIKOTYNOWEGO I JEGO WPŁYWU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

KSZTAŁTOWANIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SIEBIE I ZA INNYCH

CELE SZCZEGÓŁOWE: UCZEŃ:

Zna datę Światowego Dnia bez Papierosa

Zna skład chemiczny kilku składników papierosa

Rozumie skutki wdychania dymu tytoniowego

Potrafi zdefiniować znaczenie słów: nałóg i asertywność

Wie, jak sobie radzić w sytuacjach przebywania wśród osób palących

METODY: podająca, rozmowa kierowana, objaśnienie, metoda sytuacyjna, łańcuch skojarzeń, praktycznego działania

FORMY PRACY: indywidualna, zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: film na DVD, tablica dydaktyczna, kartki z losami, duże arkusze papieru, pastele suche.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Powitanie uczniów i przedstawienie tematu lekcji

Pokaz znaku- symbolu graficznego – „ Tu nie wolna palić”

CZĘŚĆ GŁÓWNA

Pokaz filmu na DVD na temat szkodliwości palenia i wpływu nikotyny na zdrowie człowieka.

Rozmowa kierowana: Przekaz informacji nauczyciela na temat danych statystycznych dotyczących zachorowalności na raka w Polsce z powodu palenia czynnego i biernego( załącznik nr 1).

Pokaz tablicy dydaktycznej ze składem chemicznym papierosa i objaśnienie nauczyciela( załącznik nr 2)

Wyjaśnienie czym jest nałóg w przypadku palenia papierosów nikotynowych.

Pytania problemowe skierowane do uczniów:

W jakim celu w papierosach jest zawarty cukier i środki zapachowe?

Komu dym szkodzi bardziej, palaczom czynnym czy biernym?

Jak unikać dymu, gdy przebywamy wśród osób palących?

Drama

Podział uczniów na zespoły. Losowanie kartek z tematami do przedstawianych scenek przez uczniów. Uczniowie starają się asertywnie powiedzieć NIE osobom palącym wśród osób niepalących.

Tematy scenek:

Winda: 4 osoby jadą windą i jedna z nich pali papierosa.

Pub: W pubie są 3 stoliki i przy jednym z nich palą dwie osoby.

Dom: W domu przebywają: mama, tata, dziecko i dziadek palący fajkę.

Podział uczniów na dowolne zespoły. Wykonanie plakatu w zespołach reklamującego Światowy Dzień bez Papierosa

Łańcuch skojarzeń: Zabawa dydaktyczna

Ewaluacja: - Z czym kojarzy Ci się papieros? Każdy uczeń używa jednego słowa

w celu określenia złych skojarzeń z papierosem…, np. ból, rak, śmierć…itp.

CZĘŚĆ KOŃCOWA:

Wystawa prac i ocena

Praca domowa: Ułóż krzyżówkę z hasłem NIKOTYNA.