Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
magdalenazet, 2013-04-21
Ciekawa GRA, wykorzystam ją na zajęciach.
Konspekt do lekcji przyrody dla klasy czwartej
Temat: Odkrywamy tajemnice ciała człowieka – podsumowanie działu.
Cel ogólny
• utrwalenie i uzupełnienie wiadomości o budowie, rozwoju i funkcjonowaniu ciała człowieka oraz rodzajach składników pokarmowych i ich roli dla organizmu,
Metody:
• gra dydaktyczna
Formy pracy:
• praca grupowa
Środki dydaktyczne:
• model anatomiczny korpusu człowieka, szkielet człowieka,
• model oka i ucha,
• plansza przedstawiająca piramidę pokarmową,
• plansza gry (o wymiarach 90cm x 60cm) przymocowana do tablicy.
Przebieg lekcji:
Cześć wprowadzająca:
1. Organizacja klasy.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Sprawdzenie pracy domowej (jeżeli została zadana).
4. Przedstawienie uczniom tematu lekcji.
Część realizacyjna:
1. Zapoznanie uczniów z zasadami gry i ich podział na grupy:
Uczniowie (w zależności od ich liczby w klasie) zostają podzieleni na 3 lub 4 grupy, składające się z około 4 osób, spośród których wyłaniany jest lider zespołu. Każdą grupę reprezentuje na planszy gry pionek określonego koloru. Gra składa się ze 83 pól. Pod polami ponumerowanymi od 1 do 10 znajdują się pytania. W przypadku gdy grupa uczniów poprawnie odpowie na pytanie ukryte w polu, na którym stoi pionek, czeka ich nagroda (dodatkowy ruch, przejście na wyższy poziom planszy, możliwość przesunięcia pionka o kilka pól do przodu itd.).W przypadku udzielenia nieprawidłowej odpowiedzi grupa ponosi karę (utrata kolejki, cofnięcie pionka o kilka pól lub na niższy poziom planszy).Wartość nagrody uzależniona jest od stopnia trudności danego pytania (zestawy pytań są tak skonstruowane, aby mógł na nie odpowiedzieć zarówno uczeń z oceną dopuszczającą jak i bardzo dobrą).
Ilość pól, o jaką poszczególne grupy uczniów przesuwają swoje pionki wyznaczają żetony ponumerowane od 1 do 5. Żetony są odkryte i grupa sama decyduje, na którym polu chce ustawić swój pionek. Raz wykorzystany żeton odkładany jest na bok. Grupa może ponownie z niego skorzystać dopiero po zużyciu wszystkich żetonów. W przypadku, gdy pionek graczy znajdzie się w sposób losowy na polu oznaczonym cyfrą grupa musi odpowiedzieć na ukryte pod tym polem pytanie. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza dotrze do mety. Zwycięzcy otrzymują oceny bardzo dobre.
Zestaw pytań
|Pytania |Kara |Nagroda |
|Pole nr 1 | | |
| | | |
| |Utrata 3 kolejek | |
| | |Kolejny poziom planszy |
| | |zgodny z kierunkiem |
| | |strzałki |
|Określ rolę, źródło oraz objawy niedoboru witaminy K, | | |
|Określ rolę, źródło oraz objawy niedoboru witaminy B2, | | |
|Opisz rolę ślinianek w pracy układu pokarmowego, | | |
|Opisz rolę trzustki w pracy układu pokarmowego, | | |
|Opisz rolę wątroby w pracy układu pokarmowego | | |
|Pole nr 2 | | |
| | | |
| | | |
| |Utrata 1 kolejki |Kolejny ruch |
|wymień nazwy wszystkich składników pokarmowych, | | |
|Przedstaw rolę, jaką odgrywają w organizmie ...