Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
TEMAT LEKCJI: O tolerancji słów kilka?
Cel ogólny: Kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw innych.
Cele wychowawcze
• uświadomić sobie znaczenie tolerancji i konsekwencje jej braku
• rozbudzić twórcze myślenie,
• efektywnie współpracować w grupie
• być wrażliwym na odmienność
• unikać nietolerancyjnych zachowań
• uświadomić uczniów, że są sytuacje w których nie ma miejsca na tolerancję
Cele dydaktyczne
• rozumieć pojęcie tolerancji i potrafić je zdefiniować samodzielnie oraz przy pomocy różnych źródeł ( rozmowa, słownik, Internet)
Metody pracy:
• praca w grupach, dyskusja, „burza mózgów”, drama, metoda wizualna ( pokaz multimedialny)
Materiały pomocnicze:
• kartki, flamastry,
• słownik języka polskiego,
• kartki z poleceniami dla grup,
• teksty wierszy
• prezentacja Power point
Czas trwania zajęć: 45 min.
Uczestnicy: uczniowie klasy VI c
PRZEBIEG LEKCJI
I. Wprowadzenie
1. Powitanie uczniów , sprawdzenie obecności, usprawiedliwienie nieobecności, swobodna rozmowa na temat samopoczucia uczniów, itp.
2. Podział uczniów na grupy ( losowanie karteczek z kolorami) uczniowie przesiadają się.
3. Zapoznanie ich z tematem zajęć, wyświetlenie słowa tolerancja na rzutniku.
4. Praca w grupach (4 osobowe) – zapis na kartkach wszystkich skojarzeń uczniów jakich sytuacji może dotyczyć tolerancja.
Porównanie pomysłów uczniów z materiałem wizualnym
( prezentacja zdjęć)
„Burza mózgów” na temat: czym ludzie różnią się od siebie? Wszystkie pomysły zapisujemy na tablicy, szukamy jak najwięcej możliwości różnic np. wygląd zewnętrzny, poglądy, zachowanie, upodobania, sposób bycia, zachowanie, gust, religia, strój itp.
5. Próba zdefiniowania pojęcia „tolerancja” uczniowie próbują zastąpić to słowo synonimami.
1 Odczytywanie znaczenia słowa „tolerancja” ze „Słownika języka polskiego”
Rozwinięcie
6. Dyskusja: Czy to dobrze czy źle, że się różnimy? Podsumowanie dyskusji może być stwierdzenie, że każdy jest jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Dlatego też ma prawo z tego faktu czerpać radość, dumę, poczucie własnej wartości. Taka postawa nazywa się TOLERANCJĄ.
7. Podanie przykładów tragicznych skutków braku tolerancji – ‘burza mózgów’. (np. wojny religijne, prześladowania ludzi o innych poglądach politycznych, innej kulturze, odrzucenie ludzi chorych i niepełnosprawnych.)
8. Nie dla tolerancji - Czy są jakieś sytuacje w których postawa tolerancji nie jest właściwa?
Praca nad przykładowymi sytuacjami w których mogą znaleźć się uczniowie i będą musieli dokonać wyboru i uzasadnić go. Zadaniem uczniów będzie zastanowić się jaki wpływ mogą mieć pewne sytuacje na ich doświadczenie i wiedzę o świecie. Mogą też zastanowić się nad uczuciami osób które są w jakiś aspektach odmienne od tzw. większości.
ZADANIA DLA GRUP (przydział losowy)
GR. 1. Poznajesz na wakacjach chłopca/dziewczynę , który jak się okazuje po pewnym czasie jest innego wyznania religijnego( np. jest buddystą) i ma rodziców pochodzących z różnych ...