Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Gromelska
Data publikacji
2013-04-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
84

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych. Opracowanie: Barbara Brzozowiec.
 Pobierz (docx, 14,4 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICY

Temat : „Jaki to zawód” – zajęcia elementami pantomimy i plastyki o charakterze

socjoterapeutycznym .

Cel główny : Uświadomienie różnorodności wykonywanych zawodów .

Cele szczegółowe : uczeń :

- umie nazwać zawody,

- potrafi wypowiedzieć się na dany temat,

- umie rozróżnić miejsca i narzędzia pracy,

- umie mimiką i gestem przedstawić zawody

- potrafi docenić pracę innych ludzi,

- umie wspólnie się bawić.

Metody : słowna, zadaniowa, analityczno – odtwórcza.

Formy : indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Czas zajęć : 45 minut.

Liczba dzieci : 10 osób, kl. I – III.

Pomoce dydaktyczne : koperty, „ Antologia zagadek” Wybór Anna Romanowicz

KAW Białystok 1993, szablony narzędzi używanych w różnych

zawodach, kartki, farby plakatowe, kartki z cyframi.

Przebieg zajęć :

1/ Przywitanie, zapoznanie z tematem zajęć.

2/ Rozwiązywanie zagadek (każde dziecko losuje numer zagadki i rozwiązuje ją).

1. Dyrygent : Kto to jest? Odgadnie każde dziecko. Stoi przed orkiestrą , wywija pałeczką.

2.Fryzjer : Kto nam nad głowami szczęka nożycami, kiedy nie możemy uczesać się sami ?

3.Kominiarz : Nie jest kotem, a bez strachu po spadzistym chodzi dachu.

Czarne ręce ma i twarz i Ty go na pewno znasz.

4. Krawiec : Kto tnie materiały, żeby z części małych zrobić całą bluzę lub garnitur cały?

5. Kucharka : Jaki zawód mają panie , gdy ich zawód gotowanie?

6. Listonosz : Z wielką torbą chodzi co dzień, przy pogodzie, niepogodzie. Czekaj go , gdy listu chcesz. Kto to jest? Czy już wiesz?

7. Piekarz : Ma biały fartuch jak lekarz, ale nie leczy, lecz wypieka.

8. Rybak : Wypływa łodzią w morze, zarzuca w wodę sieci. Sto ryb lub tysiące może w te sieci dzisiaj wleci.

9. Strażak : Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?

10. Szewc : Spędza dzionek cały przy warsztacie, reperował buty tacie,

a dla siostry, małej Adelki , zrobił śliczne pantofelki.

3/ Zabawa ruchowa przy pląsie „ Mało nas do pieczenia chleba…”.

4/ Rozpoznawanie i nazywanie narzędzi w różnych zawodach .

Nauczyciel pokazuje przygotowane szablony narzędzi pracy różnych zawodów - - dzieci odgadują. Najbardziej aktywne dziecko otrzymuje nagrodę.

5/ Naśladowanie pracy w różnych zawodach – pantomima.

Dzieci samodzielnie wymyślają i przedstawiają przed grupą cechy zawodu,

który znają.

6/ Kim chciałbym/chciałabym być w przyszłości malowanie farbami plakatowymi.

7/ Omówienie prac plastycznych – wystawa.

8/ Podsumowanie zajęć .

Opracowała :

Mgr Barbara Brzozowiec