Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji przygotowanej dla uczniów z klasy pierwszej
i zaproszonych przedszkolaków z grupy 6-latków na podstawie Programu Edukacyjnego "Bezpieczne Życie"
z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa
Temat: "Pouczający dzień". Bajka o Kici i Rufim.
Celem ogólnym lekcji jest nauczenie dzieci, co mogą zrobić dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa.
Cele szczegółowe:
- zdobycie wiadomości o rodzajach niebezpieczeństw, z jakimi dzieci mogą się spotkać w domu
- uświadomienie dzieciom, jak unikać niebezpiecznych sytuacji
- utrwalenie znajomości numerów alarmowych ( Policja, Straż Pożarna, Pogotowie)
- adaptowanie się przyszłych pierwszoklasistów do warunków szkolnych
- ingerowanie się uczniów z przedszkolakami
Nacobezu:
- uważnie słuchasz Baki o Kici i Rufim
- wymieniasz rodzaje niebezpieczeństw, jakie mogą spotkać cię w domu
- układasz zdania z rozsypani wyrazowej
- wyciągasz wnioski z przeprowadzonych eksperymentów
-znasz numery alarmowe
- rozwiązujesz krzyżówkę
Przebieg:
Przywitanie przedszkolaków i zaproszenie ich na lekcję, podczas której urodziny będzie obchodzić piesek Rufi, bohater bajki „O Kici i Rufim”.
Uczniowie zapisują temat lekcji, wklejają nacobezu i odczytują je.
Wybrani uczniowie przedstawiają wcześniej przygotowaną inscenizację bajki "O Kici i Rufim".
Rozmowa nauczyciela z dziećmi inspirowana bajką.
Dzieci wymieniają niewłaściwe zachowania Rufiego.
Zabawa ruchowo-rytmiczna z okazji urodzin Rufiego, zaśpiewanie pieskowi „ Sto lat”.
Czego dzisiaj nauczył się Rufi? – nauczyciel wiesza na tablicy rozsypanki wyrazowe. Dzieci układają zdania, będące odpowiedzią na pytanie i odczytują je.
Nie wolno bujać się na krześle!
Nie bądź niemądry, używaj kasku rowerowego!
Uważaj na przeszkody!
Zachowaj ostrożność podczas wspinaczki!
Używaj noża pod kontrolą rodziców!
Oparzenia schłodź zimną wodą!
Nie zażywaj lekarstw bez wiedzy rodziców!
Potrzebujesz pomocy – dzwoń!
Uczniowie wklejają przygotowane zdania z ostrzeżeniami do zeszytu.
Przeprowadzenie eksperymentu pierwszego przedstawiającego, jak ważne jest noszenie kasku rowerowego. Potrzebujemy surowe jajko, na którym rysujemy kontur twarzy, by nasz eksperyment wydał się dzieciom jeszcze bardziej przekonywujący. Wkładamy jajko do kasku i zapinamy mocno. Następnie upuszczamy kask na podłogę. Jajko pozostanie nienaruszone. Potem wkładamy jajko do woreczka foliowego i również je upuszczamy. Wspólnie z dziećmi wyciągamy wnioski.
Zab. ruch.”Jajo kurze”.
Małe – duże jajo kurze, jajo kurze, jajo kurze
Duże- małe, ogniotrwałe, ogniotrwałe – bęc!
A co? A jak? A to było tak.
Małe…..
Przeprowadzenie eksperymentu drugiego przedstawiającego bezpieczne wspinanie się i schodzenie. Kładziemy na szafce przedmiot, który chętne dziecko ma za zadanie bezpiecznie ściągnąć. Wspólnie z dziećmi wyciągamy wnioski.
Przeprowadzenie eksperymentu trzeciego przedstawiającego ucieczkę z zadymionego miejsca. Uczniowie i przedszkolaki pokonują na czworaka rozkładane tunele. Wspólnie z dziećmi wyciągamy wnioski.
Sprawdzenie znajomości numerów alarmowych, rozdanie dzieciom przygotowanych emblematów z numerami alarmowymi.
Na podsumowanie lekcji pierwszoklasiści i przedszkolaki rozwiązują krzyżówkę, której rozwiązaniem jest hasło ...