Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
1 Scenariusz lekcji języka niemieckiego
2 z zastosowaniem elementów oceniania kształtującego dla klasy I gimnazjum
| | |
|Temat zajęć |Um wie viel Uht stehst du auf? - o której godzinie wstajesz? |
|Powiązanie z |Przypomnienie odmiany czasowników regularnych i budowy pytań |
|wcześniejszą wiedzą: |Utrwalenie odczytywania liczebników a co za tym idzie, podawania czasu zegarowego |
| |Uczeń - |
|Cele lekcji: |- określa ramy czasowe czynności, |
| |- pyta co i o jakiej porze robią dane osoby |
| |- opowiada o przebiegu swojego dnia |
| |- potrafi odmieniać czasowniki rozdzielnie złożone i prawidłowo używać ich w zdaniach |
| | Uczniu po lekcji będziesz potrafił: |
| |- powiedzieć , jak długo trwa jakaś czynność dnia codziennego; |
|Cele w języku ucznia: |- zapytać kolegę, koleżankę o jakiej porze je np: obiad, kolację lub np: o której godzinie odrabia lekcje; |
| |- opowiem jak wygląda mój dzień : o której wstaję, jem śniadanie, wychodzę do szkoły itd. |
| |- utrwalę sobie umiejętność podawania godziny. |
| |Będę zwracała uwagę : |
|NaCoBeZu |Doraźne: |
| |-czy uczeń potrafi podawać w języku niemieckim czas zegarowy w sposób potoczny |
| |- czy uczeń zna czasowniki nazywające czynności dnia codziennego np: wstawać, jeść śniadanie, iść do szkoły, wracać, jeść obiad,|
| |odrabiać lekcje, oglądać telewizję, jeść kolację, iśc spać ,potrafi je odmieniać i używać w zdaniach. |
| |Stałe |
| |- czy uczeń potrafi budować pytania |
| |-czy uczeń potrafi odmieniać czasownik |
|Kluczowe pytania dla |Jak wygląda dzień powszedni osoby dorosłej a jak mój i moich rówieśników? |
|uczniów: | |
| |1.Zapoznanie uczniów z celami i kryteriami oceniania. |
|Przebieg zajęć (metody i|2. Odwołanie się do wcześniejszej wiedzy: |
|aktywności): |krótkie powtórzenie liczebników i podawania czasu zegarowego |
| |3. Uczniowie czytają wiersz Alltag, nauczyciel wyjaśnia nowe słówka. Uczniowie zapisują odpowiedni wers wiersza (czasownik) pod |
| |odpowiednim zdjęciem. Nauczyciel wyjaśnia odmianę czasowników rozdzielnie złożonych i ich użycie w zdaniach-praca w plenum |
| |4. Korzystając z ilustracji w zadaniu 1, uczniowie uzupełniają tekst w zadaniu 2, wpisując właściwy czas i podając go na głos. |
| |Podczas wykonywania tego zadania uczniowie otrzymują informację zwrotną od nauczyciela – czy portrafią podać czas zegarowy, co |
| |ewentualnie muszą poprawić –praca w plenum |
| |5. Uczniowie czytają teksty w zadaniu 3 i łączą je odpowiednio w pary. Następnie słuchają nagrania potem wymieniają się |
| |podręcznikami, porównując połączenia tekstów dokonując oceny koleżeńskiej. |
| |6. Uczniowie podają podstawowe pytania o czynności dnia powszedniego a nauczyciel zapisuje je na tablicy.-praca w plenum |
| |7.Uczniowie w parach tworzą dialogi: pytają i opowiadają o przebiegu ich dnia powszedniego. Następnie prezentują je na forum |
| |klasy- po ćwiczeniu nauczyciel omawia efekty pracy uczniów przekazując im informację zwrotną. |
| |8. Utrwalenie i podsumowanie wiadomości: ćw 9 w książce ćwiczeń str 48 |
| | |
| |Uczniowie ...