Dodaj publikację
Autor
Bożena Kotowicz
Data publikacji
2013-04-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
112

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć przeznaczony jest do realizacji dla grupy dzieci 5-6-letnich, które wykazują duże chęci do nauki poprzez zabawę. W b.m. zostały przeprowadzone zajęcia wg załączonego scenariusza w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej. Dzieci uczyły się, bawiły i angażowały w zajęcia. Najbardziej lubią ćwiczenia z liczeniem głosek oraz określaniem samogłosek i spółgłosek. Znakomicie je rozróżniają i kolorują kółeczka pod wyrazami.
 Pobierz (docx, 17,9 KB)

Podgląd treści

Wychowanie przedszkolne: 5, 6- latki

Integralny ośrodek tematyczny: LUBIMY ZABAWY I SPORTY

Temat dnia : Zabawy piłkami

Zajęcia I

Cele zajęć:

Ćwiczenie pamięci, utrwalenie pojęć: nazwy dyscyplin sportu, nazwy przyborów sportowych, wyrazy wieloznaczne.

Zwracanie uwagi na prawidłowy wdech i wydech; nabieranie powietrza nosem,

a wypuszczanie ustami.

Wdrażanie do uważnego słuchania i zapamiętywania treści wiersza.

Ćwiczenie pamięci poprzez prawidłowe, zgodne z treścią wiersza ułożenie piłek

w kolejności ich występowania.

Utrwalenie liczenia w zakresie 10.

Wdrażanie do czytania globalnego, głoskowania i rozróżniania pierwszych liter. Rozwijanie słuchu fonematycznego. Doskonalenie spostrzegawczości.

Nabywanie umiejętności liczenia głosek w słowach i dzielenia wyrazu na sylaby.

Wdrażanie do prawidłowego określania samogłosek i spółgłosek w wyrazach.

Zachęcanie dzieci do śpiewania piosenek i wspólnych zabaw tanecznych.

Nabywanie umiejętności poprawnego pisania po śladzie i estetycznego wklejenia pracy w odpowiednim miejscu w zeszycie.

Przebieg zajęć:

Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć:

Jakie dyscypliny sportu poznaliście? ( piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy, tenis ziemny, pływanie, jeździectwo, kolarstwo).

Do czego służą rakiety?

Do czego służą paletki?

Jak nazywamy wyraz, który ma wiele znaczeń? (rakieta, paleta- paletka).

Dzisiaj wykorzystamy piłeczki pingpongowe do ćwiczeń oddechowych.

Ćwiczenia oddechowe z piłeczkami pingpongowymi- wprawianie w ruch lekkiego przedmiotu przez wypuszczanie powietrza ustami.

Piłeczkę kładziemy na stole/ ławce. Para uczniów nachylona z obu stron stołu dmuchając w piłeczkę przetacza ją do partnera/ ki. Po spadnięciu piłeczki ze

stołu/ ławki- ćwiczenie powtarzamy jeszcze raz.

Słuchanie wiersza Anny Łady- Grodzickiej „Dziesięć piłeczek”

- Kup mi tato piłkę,

Prosi Krzyś.- Dobrze synku, chodź do sklepu-

Kupimy ją dziś.

W sklepie bardzo trudny wybór,

- Tyle piłek jest…

A co jedna to ładniejsza…

Na pierwszej jest pies,

Na drugiej kaczki,

Na trzeciej szlaczki,

Czwarta jest w kratki,

A piąta w kwiatki.

Szósta ma kółka,

Na siódmej mknie jaskółka,

Ósma ma wiatraki,

A dziewiąta ptaki.

Na największej, dziesiątej, jest miś.

Właśnie tę piłkę wybrał Krzyś.

Odpowiadanie na pytania związane z treścią wiersza.

Kto wystąpił w wierszu?

O co poprosił chłopiec tatę?

Dokąd poszedł tato z synem?

Ile piłek obejrzał Krzyś?

Jakie wzory były na piłkach?

Którą piłkę wybrał Krzyś?

Co było narysowane na największej piłce?

Umieszczanie szablonów piłek na tablicy zgodnie z treścią wiersza. Nauczyciel powtarza fragment wiersza, a wskazane dzieci odnajdują szablon piłki z właściwym symbolem i przymocowują magnesem do tablicy.

Liczenie piłek i określanie ich liczby za pomocą liczebnika. Umieszczanie cyfr magnetycznych na tablicy nad piłkami.

Globalne czytanie wyrazów: piłka, piłki, sklep. pies. kratka, ptaki, kwiatki, wiatrak. Umieszczanie podpisów pod piłkami (te, które pasują).

Wyróżnianie ...