Dodaj publikację
Autor
Beata Drozdowska
Data publikacji
2013-05-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
11

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z wiedzy o społeczeństwie w klasie II gimnazjum. Dotyczy on tematów z podstawy programowej związanych z demokracją. Jednocześnie jest realizacją takiego mini - projektu na jedna lekcję.
 Pobierz (docx, 19,3 KB)

Podgląd treści

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE kl. II

TEMAT: Krótka historia długiej drogi. Prezentacja projektu: „Kongres Matek i Ojców Demokracji”.

CELE:

Uczeń:

IV, 10) 4. wskazuje najważniejsze tradycje demokracji (antyczna, europejska, amerykańska, polska)

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

• wymienia najważniejsze zasady demokracji;

• określa historyczny kontekst podstawowych zasad demokracji;

• wskazuje najważniejsze tradycje demokracji (antyczna, europejska, amerykańska,

polska) i krótko je charakteryzuje;

• wymienia ważne dla rozwoju polskiej demokracji momenty i wydarzenia

uczestniczy w dyskusji

METODY:

Projekt

Drama

Dyskusja

FORMY:

Praca w parach

Praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Podręcznik „KOSS PODSTAWOWY 1”.

Zeszyty przedmiotowe.

Plansze przedstawiające wartości demokratyczne oraz sposób prowadzenia dyskusji opracowane przez CEO.

Test podsumowujący.

REKAPITULACJA WTÓRNA (6 minut)

N: Na ostatnich lekcjach rozmawialiśmy o demokracji, jej rodzajach, zaletach i wadach. Kto chciałby przypomnieć nam szybko co to jest demokracja, jakie najważniejsze wartości w ustroju demokratycznym możemy wyodrębnić?

Uczniowie: …………………………:

Na tablicy wieszam planszę z wartościami demokracji konstytucyjnej oraz planszę z zasadami prowadzenia dyskusji.

N: Wiecie jednak bardzo dobrze, że te wszystkie wartości nie pojawiły się od razu, że demokracja, jaką znamy kształtowała się przez wiele lat. Dzisiaj poznamy historię demokracji, drogę jaką przebyła ludzkość, by wykształcić obecnie istniejący w wielu krajach system rządów. Poznamy wkład cywilizacji starożytnej, europejskiej, amerykańskiej, a także polskiej w formowanie ustroju demokratycznego. Dokonamy tego na przygotowanym na dzisiaj Kongresie Ojców i Matek Demokracji, który to Kongres poprowadzą: …. - dwójka wcześniej wyznaczonych uczniów.

Dwa tygodnie wcześniej uczniowie zostali podzieleni w pary - 9par: (Starożytne Ateny, Starożytny Rzym, Anglia średniowieczna, Polska w XVI w., Polska XX wieku, Francja XVIII w., Stany Zjednoczone, Sufrażystki, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka).

Każda para miała przygotować flagę reprezentowanego państwa, jakieś zabawne logo, o czym będą mówić, czy niewielki transparent. Powinno być także przebranie umożliwiające łatwe rozpoznanie poszczególnych państw.

PRZEBIEG KONGRESU (24 min)

Następnie osoby prowadzące uroczyście otwierają Kongres i zapraszają poszczególne osoby do wygłoszenia tez.

Każda para ma ok. 2,5 min. na przedstawienie osiągnięć w rozwoju demokracji reprezentowanego przez siebie państwa.

Krótka dyskusja i podsumowanie (Pytania str.100, 101,102, 104,106) (8min)

Które państwa reprezentowały starożytną demokrację? (co najważniejszego do zapamiętania (demokracja bezpośrednia, początki demokracji przedstawicielskiej)

Które państwa kształtowały demokrację europejską (Anglia, Francja, Polska)

Jakie państwo reprezentowało demokracje amerykańską? Co najważniejszego pamiętacie

Jakie najważniejsze elementy kształtowania się demokracji polskiej powinniśmy zapamiętać?

REKAPITULACJA PIERWOTNA I OCENA PRACY UCZNIÓW (6min.)

Praca w parach – test podsumowujący

Kształtowanie się demokracji

Zakreśl prawidłowe odpowiedzi:

„Agora” – pojęcie związane z demokracją w starożytnych Atenach, oznacza:

plac-rynek, gdzie gromadzili się obywatele, by dyskutować o sprawach publicznych i wspólnie ...