Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz apelu z okazji Świąt Wielkanocnych
1. Piosenka „Są takie święta”
2. Uczniowie wychodzą po kolei i mówią:
Narrator: Wielkanoc tuż, tuż...
1.
Wielkanoc! - wspaniałe, najradośniejsze święta chrześcijańskie, w naszym kraju kojarzą się z obficie zastawionym stołem, malowaniem jajek oraz chlubą i osobliwością polskiej kuchni- babami i mazurkami.
2.
Wielkanoc, w pierwszych wiekach nazywana Paschą, jest największym, najstarszym, bo najwcześniej ustanowionym i najuroczyściej obchodzonym świętem wszystkich chrześcijan odprawianym na pamiątkę Męki i Śmierci, i przede wszystkim Chwalebnego Zmartwychwstania Chrystusa.
3.
Wielkanoc zalicza się do świąt tzw. ruchomych, ponieważ każdego roku przypada pod nieco inną datą. Zgodnie z ustaleniami soboru nicejskiego w 325 r., Wielkanoc obchodzimy pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia, w pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
4.
Wielkanoc (obchodzona jest w porze wyraźnych już oznak wiosny) jest więc zarazem wielkim świętem wiosennym; jest tryumfalnym świętem nieustannie odradzającego się życia.
Narrator:
Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Po wielkim poście – kiedyś bardzo ściśle przestrzeganym – ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę.
O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne. Oto niektóre z nich:
Dz:
Niedziela Palmowa – od niej zaczyna się Wielki Tydzień. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Tego dnia w kościele święci się palmy. Współcześnie ludzie najczęściej kupują gotowe, dawniej robiono je samodzielnie. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, ziołami, kolorową bibułą. Po poświęceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. /Rózga bije nie zabije, wielki dzień za tydzień, wielka noc za sześć noc/...Połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.
Narrator: Świąteczne porządki
Dz:
Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki...nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.
Narrator: Święconka – czyli zwyczaj święcenia pokarmów
Dz:
Wielka Sobota jest dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należy tego dnia poświęcić koszyczek z jedzeniem. Nie może w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcimy też chrzan, – na znak „goryczy męki Pańskiej”, masło – oznakę dobrobytu, sól –dającą smak i konserwującą potrawy, kawałek chleba - jako znak codziennego pokarmu– i jajka – symbol narodzenia i nowego życia. Jajko zawiera wszystkie konieczne dla odżywiania organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Ma około ...